Nem mindegy, mit vár idén a kormány
Nem kérdés, hogy a koronavírus-járvány okozta krízishelyzet Magyarországon is átírta a 2020-as gazdasági mutatókat, ez pedig a költségvetésre is rányomja a bélyegét. Elég csak, ha arra gondolunk, hogy a központi alrendszer pénzforgalmi hiánya az eredeti 367 milliárd forint helyett a kormány új várakozása szerint 1601 milliárd forint lehet, ami 1234 milliárd forintos deficitnövekedés, vagyis a hiány többszörösen túlszárnyalhatja az eredeti várakozásokat.
A kormány nemcsak a deficit emelésével (az eredeti 1% helyett 3,8%-os hiánycél 2020-ra a GDP arányában) reagálta le a koronavírus-válság költségvetési következményeit, hanem a büdzsé szerkezetében is. 900 milliárd forintos elvonást jelentett be a minisztériumok esetében és felállította a Gazdaságvédelmi Alapot, valamint a Járvány Elleni Védekezés Alapját, vagyis papíron ezermilliárd forintos átcsoportosításokról döntött.
Ezeket azonban nem bontja ki részleteiben, ahogyan a járvány idei költségvetésre gyakorolt hatását sem vezeti át a héten beterjesztett 2020-as költségvetést módosító javaslatában. Ezzel pedig alapjaiban nehezíti meg azt, hogy a 2020-ra várható bevételi és kiadási számokat össze lehessen vetni a 2021-es költségvetésben foglalt tervekkel, így összehasonlítható adatok hiányában a jövő évi költségvetés megalapozottságát is nehéz vizsgálni (a 2021-es terveket a 2020-as előirányzathoz viszonyítani teljesen felesleges, hiszen a 2020-as előirányzatokat még 2019 nyarán alkotta meg a kormány és fogadta el a parlament). Elmondható ez alapján tehát, hogy a transzparencia sérül. Találtunk azonban néhány olyan költségvetési adatsort, amiből ki tudjuk olvasni (legalábbis a bevételek tekintetében), hogy pontosan milyen költségvetési hatásokkal számol a kormány a járvány miatt.
Miről szól a cikk a továbbiakban?
- Miközben a kormány a jövőre vonatkozó GDP-prognózisával óvatosan optimista, a részletek alapján rendkívül optimistának tűnik.
- A költségvetés bevételi oldalán hatalmas visszapattanásra számít, minden főbb soron ritkán látott növekedést vár az idén várható teljesülések után.
- Bemutatjuk, hogy ez a stratégia és a költségvetés korai elfogadása miért kockázatos út.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!