Míg március közepén a korlátozó intézkedések az energiafelhasználásnak még csak 5, április közepén már mintegy 50 százalékát érintették globális szinten. Ennek a megfelelően a következmények is példátlanok: a legszigorúbb korlátozásokat bevezető országokban a heti energiaigény átlagosan 25 százalékkal esett vissza, az első negyedévben pedig a globális energiaigény 3,8 százalékkal mérséklődött éves összevetésben, ennek zöme márciusban realizálódott. Az enyhe időjárás is hozzájárult a csökkenéshez, különösen az Egyesült Államokban.
A mobilitást, szociális és gazdasági aktivitást célzó megszorítások nyomán fellépő recesszió hatására a világ energiaigénye 2020-ban összességében 6 százalékkal eshet vissza, ami relatív értelemben az elmúlt 70 év legnagyobb csökkenése, abszolút értékben pedig a valaha volt legnagyobb zuhanás.
Érzékeltetésül, a járvány globális energiaigényre gyakorolt 2020-as hatása várhatóan több mint hétszerese lesz a 2008-as pénzügyi válságénak. A világ energiaigénye így idén annyival mérséklődhet, mint Németország, az Egyesült Királyság, Franciaország és Olaszország összesített 2019-es energiaigénye.
A cikk tartalmából
- Nagyot esett a globális energiafelhasználás a járvány miatt.
- 2020-ban olyan mértékben csökkenhet a világ energiaigénye, amire 70 éve nem volt példa.
- A hatás a hétszerese lesz a 2008-as pénzügyi válságénak.
- Közben a megújulók kereslete nő, a koronavírus-válságnak leginkább ellenálló energiaforrások lehetnek.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!