385-nél állt meg a forint
Az elmúlt órákban a forint erősödni tudott a dollárral szemben, de egyelőre a 385-ös szint megállította ezt.
Messze a magyart felülmúlva nőtt a lengyel gazdaság, így is csalódást okozott
A lengyel gazdaság teljesítménye a várakozásoknál valamivel gyengébb volt 2024 utolsó negyedévében, de még így is felülmúlta a régió más országait. A statisztikai hivatal csütörtökön közzétett adatai szerint a GDP-növekedés üteme enyhén lassult, amit elsősorban a külső kereslet gyengülése okozott, miközben a belföldi fogyasztás továbbra is erős maradt.
Fontos támaszt tesztel a forint
Reggel a 401,25-ös szintnél parancsoltak megálljt a forinterősödésnek, de most az EURHUF-árfolyam ismét teszteli ezt a szintet. Egyelőre a napi erősödés nem jelentős, 0,2 százalék és a forint folyamatosan visszapattant erről a sávról.
Acélipari vámok: egy vesztese lesz a húzásnak, Donald Trump Amerikája
Az amerikai kereskedelempolitika kiszámíthatatlanságát fokozó lépéssel Donald Trump elnök 25 százalékos vámot rendelt el az összes, az Egyesült Államokba érkező acél- és alumíniumimportra, 2025. március 4-i hatállyal. A lépés bár károkat okozhat a világkereskedelem, valamint egyes fémipari szereplők is átmeneti veszteségekkel számolhatnak, a legnagyobb vesztes egyértelműen az Egyesült Államok és az amerikai fogyasztók lesznek – derül ki a Coface legújabb elemzéséből.
Nem tud tovább erősödni a forint
A délelőttre fordulva a forintárfolyam egyelőre nem mutat jelentős változásokat, 401,5 és 401,8 között mozog az euróval szemben.
A nagy vesztesek között a jen
A jen vonzereje csökkent az erős amerikai inflációs adatok és az ukrajnai háború lehetséges befejezése miatt, ami a piaci hangulat eltolódását eredményezte a biztonságos menedékként szolgáló eszközöktől. Az opciós piac spekulatív tevékenységei egyre inkább csökkenő jenárfolyamra vonatkozó kilátásokat mutatnak a Bloomberg szerint.
A japán deviza árfolyama a 152-es szintről 154,5-ig mozdult el a dollárral szemben.
Megállt a forinterősödés
A forintárfolyam az euróhoz képest 401,25-ig ment le, azonban a hirtelen békeoptimizmus eltűnőben van a piacokrül, már 402 környékén jár a kurzus.
Meglepő fordulat: váratlanul nőtt a brit GDP, de a helyzet mégsem rózsás
Az Egyesült Királyság gazdasága váratlanul növekedett 2024 negyedik negyedévében, enyhülést nyújtva a munkáspárti kormányának a sorozatos kedvezőtlen gazdasági jelentések után. A GDP enyhe emelkedése és a font erősödése pozitív jelek a közelgő költségvetési előrejelzések előtt.
Erősödik a rubel
A béketárgyalások hírére az elmúlt időszakban jelentősen leértékelődő rubel is erőre kapott: napon belül az EURRUB árfolyamban már 3 százalékos a szakadás. Szakértők szerint az orosz gazdaságot megviselték a szankciók és a háborús gazdasági körülmények. Noha utóbbi még tavaly a GDP-t fel tudta húzni, de az orosz gazdaságban az infláció egyre jobban gyorsul, a munkaerőpiac a sorozások miatt túlfeszes, ami miatt a fogyasztás csökkenni kezdett.
Így egy béke az orosz gazdasági beomlást is megelőzheti.
Az euró húzza a forintot
Csütörtök reggel az euró tovább erősödött a dollárra szemben, a kurzus már 1,043 közelében jár. Ennek oka, hogy a szerdai adatok szerint váratlanul gyorsult az amerikai infláció, ami ugyan dollárerősödést hozott, de a Trump–Putyin-találkozó híre viszont az ukrjania békét hozhatja közelebb, amit a piacok elkezdtek már árazni.
Négyhavi csúcsra ugrott a forint a Trump-Putyin találkozó hírére
A vártnál magasabb amerikai inflációs adatra a kötvényhozamok és a dollár ugrással, a részvénypiacok eséssel reagáltak szerdán délután, de aztán markáns fordulat alakult ki, noha Jerome Powell Fed-elnök az újabb meghallgatásán is azt üzente: nem kell sietni a kamatvágásokkal.
A piaci fordulat hátterében az állt, hogy kiderült: újra egyeztetett egymással Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai háború lezárásáról,
sőt ma reggelre már az is kiderült, hogy Szaúd-Arábia lehet a személyes találkozó helyszíne. A háború lezárása, és egy új biztonsági megállapodási keretrendszer javítja az euró és a régiós devizák megítélését, ezzel függhet össze, hogy az euró/dollár rövid idő alatt ledolgozta az inflációs adat miatti süllyedését, majd 1,04 fölé ugrott, ma reggelre pedig egészen 1,0430-ig emelkedett.
A dollár esése, illetve az ukrajnai háború lezárásával kapcsolatos kilátások javítják a forint megítélését, emiatt
már este markáns forint visszaerősödést láttunk egészen 401-ig az euróval szemben, amire négy hónapja nem volt példa. Ma reggel 401,4 körül jár a kereskedés.
Technikai elemzési szempontból a 400,5-nél húzódó 200 napos mozgóátlagra érdemes figyelni, illetve arra, hogy a napos RSI alapján kezd túlvetté válni a forint.
A négyhavi forintcsúcsot az alábbi ábra mutatja:
A dollár újbóli esése és a forint ugrása a dollár/forint kurzusban még látványosabb változást okozott, hiszen estére 385-ig, ma reggelre 384-ig esett az árfolyam, ami új háromhavi forintcsúcsot jelent.
A háromhavi forintcsúcsot az alábbi ábra mutatja:
Ma Magyarországról és az EU-ból az ipari termelési adatra, illetve a téli gazdasági előrejelzésre, délután az Egyesült Államokból a heti friss munkanélküli segélykérelmi adatra lesz érdemes figyelni.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ