A kibontakozó vámháborúval és annak piacokra gyakorolt hatásaival is kiemelten foglalkozunk a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánkon. Regisztráció itt.
Nagyon bántják a mexikói pesót
Nem meglepő módon, a mexikói peso árfolyama is érzékenyen reagált a hétvégi hírekre. Az amerikai dollár ellenében már 2,3%-ot zuhant a péntek esti záróárához képest.
Már több mint 3 éves peso mélypontról beszélhetünk.
Legutóbb ugyanis 2021 novemberében járt itt az USD/MXN árfolyam, a 21,40-es szintet is megközelítve.
Az amerikai elnök által a mexikói termékekre is kivetett 25%-os vám érzékenyen érintheti az amerikai exportra nagy mértékben építő mexikói gazdaságot.
Szakad a kanadai dollár
A 25%-os amerikai vám bejelentésének hatására, valamint azzal, hogy Kanada bejelentette már azt is, hogy mivel vág vissza az Egyesült Államoknak, mélyrepülésben van a kanadai dollár.
Az USD/CAD az 1,47-es szint fölé ugrott, ami 1,4%-os gyengülést jelent a kanadai dollár szempontjából, de ami még érdekesebb, hogy
ezzel a vasárnap éjszakai mozgással történelmi szintekre került a kanadai dollár árfolyama.
2003 óta nem látott mélyponton jár a kanadai dollár az USD-vel szemben.
Trump vámháborúja: mi jöhet hétfőn a tőzsdéken? A kriptopiac alapján inkább esés
A hétvégén nincsenek nyitva a vezető tőkepiacok, a kriptoeszközöknél viszont 0-24-ben folyik a kereskedés, így kaphatunk egy kis indikációt a hétfői tőzsdei piacnyitással kapcsolatban arról, hogyan változik a kockázati étvágy Donald Trump hétvégén bejelentett vámintézkedései miatt. A kriptopiaccal kiemelten foglalkozunk a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánkon. Regisztráció itt.
Megindult Trump vámháborúja, és ezzel együtt elkezdődött az őrület a devizapiacokon
Péntek óta felpörögtek az események az Egyesült Államok új elnöke által kivetendő vámokkal kapcsolatban. Magyar idő szerint végül vasárnap hajnalban életbe is léptek a büntetőintézkedések, Donald Trump amerikai elnök átfogó vámintézkedéseket jelentett be az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerével, Kínával, Mexikóval és Kanadával szemben.
Az új vámrendszer értelmében az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vet ki a Kanadából és Mexikóból érkező árukra, míg a kínai termékekre 10 százalékos vámot vonatkozik majd. Kivételt képez a kanadai energia, amelyre alacsonyabb, 10 százalékos vámot szabnak ki.
Péntek este az is kiderült, hogy
várhatóan az Európai Unió sem ússza meg az amerikai elnök büntetőintézkedéseit.
Ezt követően be is indultak az üzengetések az elmúlt 2 napban, gyakorlatilag az egész hétvége erről szólt. Ezek után nem meglepő, hogy már a vasárnap este kibontakozó piaci folyamatokat is az elindított vámháború határozza meg.
A részvénypiacokon egyelőre még nincs kereskedés, de a devizapiacokon már láthatóan éles elmozdulások.
A dollár 1,3%-os felértékelődésben van az euróval szemben, az EUR/USD jegyzések az 1,023-as szintnél járnak már. A dollár ezzel új lokális csúcsára ért az európai fizetőeszköz ellenében, 2022 novembere óta nem volt ennyire erős.
Így néz ki az euró-dollár árfolyamának hosszú távú grafikonja:
A dollár ereje érezhető a forint ellenében is már a vasárnap esti órákban, a pénteken látható 393 körüli zárószint után már a 400-as szint körül jegyzik az USD/HUF árfolyamot.
Vagyis a pénteki szintekhez képest 1,5%-ot esett a forint, ami nem lóg ki például a lengyel zloty teljesítményéhez képest, mivel a lengyel deviza 1,4%-ot veszített értékéből a dollár ellenében.
A forint ennek nyomán kéthetes mélypontjára került az amerikai zöldhasúval szemben.
A forint euróval szembeni árfolyama a 408-as szint fölé emelkedett a hétvégi fejlemények hatására.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Bonnie Cash
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ