A döntéshozók Ázsia feltörekvő piacain egyre mélyebbre ásnak eszköztárukban, hogy megvédjék valutájukat a makacsul erős amerikai dollárral szemben,
miközben a Trump-adminisztráció vámjai fenyegetnek.
Indonézia — amely már rendszeresen beavatkozik a gyenge rúpiának a megfékezése érdekében — most azt követeli meg az árucikkeket exportáló cégektől, hogy minden külföldi bevételüket hazahozzák. Dél-Korea pedig 21 év után először bocsátott ki wonban denominált adósságot, hogy növelje az árfolyam védelmére szánt tartalékait.
Egy történelmileg erős dollár, magas amerikai hozamok és a Fehér Ház büntető jellegű kereskedelmi politikája által kiváltott pénzpiaci felfordulás kilátása nehéz helyzetbe hozza a fejlődő piacok döntéshozóit. Nem tudnak az alacsony gazdasági növekedés ellen kamatlábak csökkentésével fellépni, mert attól tartanak, hogy ez a valuta összeomlásához vezetne, ugyanakkor az intenzív devizapiaci beavatkozások kimeríthetik a tartalékaikat.
Olyan országok, mint India és Indonézia, bőséges tartalékokkal indítják az évet.
A hatóságok általában arra törekszenek, hogy kivédjék a piac éles ingadozásait, nem pedig egy konkrét árfolyamszintet céloznak. Az első védekezési vonalat általában a prompt piacon vagy derivatív ügyletek révén végrehajtott beavatkozások jelentik. De ezek költségesek lehetnek: India devizatartalékai 80 milliárd dollárral csökkentek a szeptember végén elért 705 milliárd dolláros rekordhoz képest. Az Indiai Jegybank (Reserve Bank of India) pedig úgy tűnik, mostanában lazít a rúpia feletti szigorú ellenőrzésén.
Bár egyelőre nincs jele annak, hogy a hatóságok kifogytak volna a lehetőségeikből vagy innovatív ötleteikből, a kockázatok továbbra is jelentősek. A múltbeli válságok példái, mint például Sri Lanka és Argentína esete, emlékeztetnek arra, mi történhet, ha a dolgok rosszra fordulnak. Ennek ellenére a feltörekvő piacok kreatív megoldásokkal próbálkoznak. Tavaly Malajzia arra ösztönözte az állami kötődésű vállalatokat, hogy a külföldi befektetési jövedelmeiket hazahozva próbálják megemelni valutájukat, amely 26 éves mélypontra süllyedt.
Az indonéz központi bank különleges kötvényeket bocsátott ki, amelyek célja a rúpia stabilizálása volt, miközben magas hozamukkal külföldi tőkét vonzottak. Kína pedig nemrég fokozta a jüan támogatását azáltal, hogy korlátozta a valutában történő hitelezést Hongkongban. „Ázsia sokszínű eszköztárát használhatja,” írták a Nomura Holdings Inc. közgazdásza, Sonal Varma és munkatársai egy megjegyzésben a hónap elején. „Egyetlen megoldás nem alkalmazható mindenhol.”
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ