Máris itt van Donald Trump újabb rendkívüli húzása
Donald Trump amerikai elnök egy olyan tervet szorgalmaz, amely szerint az importált árukra kivetett magasabb vámokból származó bevételeket az adócsökkentések meghosszabbításának finanszírozására fordítanák, ezek ugyanis több ezer milliárd dollárba kerülhetnek.
Ezzel nem tud versenyezni a forint
A lengyel zloty szerdán közel hétéves csúcsán is járt, az amerikai dollár gyengülésével párhuzamosan. A befektetők Donald Trump amerikai elnök nyilatkozatára vártak a jövőbeli kereskedelmi és vámpolitikával kapcsolatban, és úgy tűnik, egyelőre megkönnyebbülhetnek, így a régió többi devizája is. Általános erősödés figyelhető meg ugyanis az elmúlt napokban, miután Trump elnökként tett első lépései nem tartalmaztak olyan vámokat, amelyek súlyosan érinthették volna a térség exportfüggő gazdaságait.
Nagyon stabil a forint
Egész este meg sem mozdult a forint árfolyama, hasonlóan a délutáni órákban látott "lefagyáshoz". Az euróval szembeni árfolyama a 410,40-es szintnél jár.
Érdekes mozgások
Ahogyan beszámoltunk arról a nap folyamán, a forint képes volt erősödni a főbb devizák ellenében, így az euróval és a dollárral szemben is felértékelődött, hacsak kisebb mértékben is.
Érdekesebb mozgással szembesülhetünk, ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy milyen volt a hazai fizetőeszköz relatív teljesítménye a régióhoz képest. Ez esetben azt láthatjuk, hogy a lengyel zlotyval szemben a szerdai kereskedésben gyengült a forint. A zloty egész egyszerűen jobban erősödik az euró ellenében, a 4,26-os szintről a 4,22-es szintig süllyedt az EUR/PLN árfolyama.
A zloty új lokális csúcsára is került az euróval szemben,
legutóbb 2018 áprilisában volt ennyire erős a lengyel fizetőeszköz az euróval szemben.
A zloty brutális ereje miatt a szerdai kereskedésben a PLN/HUF kurzusa a 97,26-es szinten is járt, ami közel kéthetes mélypontot jelent a forint szempontjából.
Erősebb szinteken maradt a forint
Az esti órákban is a 411-es szint alatt kereskednek az euró-forint árfolyamkereszttel.
410,6-nál az árfolyam
A forint nem tudott tovább erősödni, az euróárfolyam 410,6-nál jár, de napon belül így is egy egységnyit korrigált a magyar deviza.
A dollárhoz képest szerényebb, 0,4 egységnyit csökkent a kurzus, most 394,2-nél mozog a váltás. Az elmúlt napok tapasztalatai alapján izgalmakat leginkább az hozhat, hogy Donald Trump amerikai elnök milyen további intézkedéseket jelent be, vagy helyez kilátásba.
410 felett állt meg a forinterősödés
Az utóbbi két órában már nem változott érdemben a forint-euró árfolyam, továbbra is valamivel 410 felett jár a kurzus.
A forint relatív teljesítményét többnyire a régiós devizatárson, a zloty keresztül szoktuk mérni. A január eleji történelmi forintmélypontról fordulni tudott az árfolyam, de az utóbbi napokban minimálisan ismét gyengülést látunk, így a 97,1-es kurzus továbbra sincs nagyon messze a 98 közeli rekordtól.
Ugrik a forint, az MNB üzenete is segíthet
A dollár továbbra is gyengébb szinteken mozog az euróval szemben 1,0450 körül, ami eleve segítette a forintot, hogy a kezdeti gyengülésből erősödni tudjon a délelőtti kereskedésben, aztán 11 óra után megjelent Virág Barnabás a 24.hu podcastja, amelyben az MNB-alelnök héjább hangvételű üzeneteket mondott. Így például azt mondta, hogy az idei éves átlagos infláció 4% körül alakulhat, ami a jegybanki előrejelzési sáv teteje, és
a növekvő drágulási ütem megfordításához rövid távon devizapiaci fejlemények megfelelő kezelése lehet a megoldás.
Erre a forint 411,5 körülről 410,5-ig tovább erősödött az euróval szemben, a dollárral szemben pedig egészen 393-ig kapaszkodott a magyar fizetőeszköz, ami egyhavi forintcsúcsot jelent.
MNB: magasabb lehet az infláció
A magasabb világpiaci olaj- és élelmiszerárak, valamint a gyengülő forint kedvezőtlenebb inflációs környezet jelent a magyar gazdaság számára - mondta Virág Barnabás a 24.hu podcastjában. Az MNB alelnöke szerint emiatt a decemberi előrejelzési sáv tetején alakulhat az idei infláció, a növekvő drágulási ütem megfordításához rövid távon a "devizapiaci fejlemények" megfelelő kezelése lehet a megoldás.
Gyengül a dollár, korrigál a forint
A délelőtti órákban gyengülésnek indult a dollár az euróval szemben, 1,041-ről 1,045-ig csorgott az árfolyam. Ez a hagyományos, erősítő hatással járt a forintra nézve, így a reggeli gyengülését már korrigálta is az árfolyam.
Kis gyengüléssel indul a nap
Az első érdemi mozgások kis gyengülést hoztak a forint számára a szerdai kereskedésben. Az euróval szembeni kurzus 412 fölé emelkedett. Az elmozdulás mögött nincs különösebb hír, ma amúgy is nagyon adatszegény napunk van, a devizapiacok inkább Trump döntéseit emészthetik, illetve a Davosban megszólaló EKB-vezetők szavait figyelhetik.
Trump beindult, de a forint ütésálló
Bár arra lehetett számítani, hogy Trump első intézkedései felkorbácsolják a devizapiacokat, egyelőre ennek nem sok nyoma van a heti árfolyammozgásokban. Ennek oka elsődlegesen az, hogy bár az új elnök több húzós intézkedést is bejelentett, ezek egyelőre közvetlenül nem értintik a nemzetközi kereskedelmet.
Bár a párizsi klímaegyezményből és a WHO-ból való kilépés "erős" indítás, de eközben a vámháborúval kapcsolatos félelmek az első, körültekintést sugalló hírek hatására egyelőre enyhültek.
A dollár gyengült is a hét elején, ebből pedig a forint profitálni tudott: a zöldhasúval szemben 402-ről 395-ig süllyedt a hazai fizetőeszköz árfolyama. De még az euróval szemben is sikerült erősödni, a 414 közeli szintről 411 alá.
Ma is nagyjából ezekről a szintekről indul a kereskedés: az euró-dollár 1,04 felett ragadt, az euró-forint kicsivel 411,5 körül kezd, a dollár-forint pedig 395,5 környékén indítja a napot.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ