Az elmúlt hónapokban a dollár jelentős mértékű erősödést mutatott: októbertől számítva már 6,1%-kal emelkedett az árfolyama, ami a legjobb negyedéves teljesítménye a 2022-es jegybanki kamatemelések korai szakasza óta.
Elemzők szerint ennek hátterében többek között az áll, hogy a piac Trump megválasztásával magasabb inflációt, erőteljesebb belső növekedést és további kamatemeléseket vár.
Mivel a befektetők egyre inkább számítanak a kötvénypiaci hozamok további emelkedésére, a külföldi tőke is jobban áramlik a dollárba, ezzel támogatva a zöldhasú további drágulását.
A Financial Times által megkérdezett nagybankok – köztük a Goldman Sachs, a Morgan Stanley és az UBS – többsége arról számolt be, hogy a dollár 2024 végén és később is tovább erősödhet.
A Deutsche Bank például akár az euróval szembeni paritást is elképzelhetőnek tartja 2025-re, különösen annak fényében, hogy a valutapárnál 1,11-ről már most 1,05 alá csúszott az árfolyam.
Ez a trend komoly kihívást jelenthet Trump azon céljainak, miszerint a gyengébb dollár elősegítené az amerikai ipar versenyképességét.
Trump korábban többször kijelentette, hogy a túl erős amerikai valuta hátráltatja az amerikai vállalatok exporttevékenységét. Noha a Trump-kormányzat a múltban még Kínát is hivatalosan „valutamanipulátornak” nevezte, a piaci fundamentumok most inkább a dollár további erősödésének irányába mutatnak, semmint annak gyengülésére.
A szakértők rámutatnak: a masszív gazdaságélénkítés és a protekcionista kereskedelmi politikák végső soron magasabb inflációhoz, következésképp szigorúbb monetáris politikához vezethetnek, amely tovább növeli a dollár vonzerejét.
Egyes elemzők szerint Trump akár próbálkozhat is különböző módszerekkel a dollár gyengítésére, például nyomást gyakorolhat más országokra, vagy új megállapodásokkal kísérletezhet a valutapiacon.
A szakértők azonban egyöntetűen úgy vélik, hogy komoly nehézségekbe ütközne a dollár hosszú távú gyengítése, és a történelmi példák (mint a Plaza-egyezmény) ritkán reprodukálhatóak a jelenlegi makrogazdasági környezetben. Mindez arra utal, hogy rövid távon a „dollárerő” határozhatja meg a globális devizapiaci viszonyokat.
Mindez pedig rossz hír lehet a forintnak: az EU-n belüli gazdasági összekapcsoltság miatt a forint árfolyama sokkal inkább az euróhoz igazodik.
Ez pedig végső soron – a legvalószínűbb forgatókönyv szerint – egy bikás dollár mellett a magyar deviza gyengülésével járhat.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ