Kína döntéshozóinak érdemes lenne megfontolniuk a jüan árfolyamának egy olyan valutakosárhoz való rögzítését, amely nem tartalmazza az amerikai dollárt,
hogy nagyobb rugalmasságot biztosítsanak a belföldi monetáris politikák számára a keresletélénkítési célok elérése érdekében – javasolta egy vezető pekingi székhelyű agytröszt.
A China Finance 40 Fórum – amely magas rangú kínai szabályozó tisztviselőkből és pénzügyi szakértőkből áll – javaslata olyan időszakban érkezett, amikor Pekingnek nehézséget okoz az, hogy egyszerre támogassa a gazdaságot lazább monetáris politikával, miközben fenntartja az amerikai dollárral szembeni kamatkülönbözetet a növekvő külső kockázatok közepette. „Tekintettel az erősebb dollárra és a Donald Trump újraválasztása által jelentett vámfenyegetésekre, az erősödő külső bizonytalanságok korlátozhatják a belföldi monetáris politikák mozgásterét az egyensúly megőrzése érdekében – mind belföldi, mind nemzetközi szinten” – áll a fórum keddi hivatalos közösségi média-bejegyzésében.
A nyomás enyhítésére az agytröszt azt javasolta, hogy ideiglenesen rögzítsék a jüant egy valutakosárhoz, különösen az euróhoz, amely „nagyobb rugalmasságot biztosítana a dollárral szemben”. „Ez megszabadítaná az árfolyamot a szoros ingadozási sávoktól, így jobban tükrözhetné a hazai és nemzetközi gazdasági környezet változásait, és több teret adna a belföldi monetáris politika kiigazításához” – tette hozzá a fórum.
A Financial News – amelyet a Kínai Népi Bank felügyel – szerdán közölte, hogy a jüan árfolyamának „szilárd alapja van” ahhoz, hogy „alapvetően stabil” maradjon, és az év végére stabilizálódhat vagy erősödhet. Ezt azt követően jelentették ki, hogy a Reuters beszámolt róla: Peking fontolgatja, hogy jövőre esetleg megengedi a jüan leértékelődését – akár 7,5 jüan/dollár szintig –, hogy ellensúlyozza Trump által javasolt vámok hatását.
Fontos, hogy Kína nem rögzített árfolyamrendszert, hanem úgynevezett irányított lebegtetést érvényesít a devizapolitikájában. Ez azt jelenti, hogy egy kiválasztott devizakosárral szemben a kínai jegybank naponta meghatározza az árfolyamot, amellyek +/- 2%-os sávban térhet el aznap a yuan árfolyama. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a jegybank nem ragaszkodik minden áron az árfolyam rögzítéséhez több hónapos időhorizonton, hanem figyelembe veszi a reálgazdaság és fontos pénzpiaci hatásait. Ezért nem beszélhetünk rögzített árfolyamrendszerről, hanem irányított lebegtetésről. A mostani javaslat célja pedig az, hogy a valutakosárban csökkentsék a dollár és növeljék az euró súlyát.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ