Az euró novemberben jelentősen gyengült: árfolyama 3%-kal, 1,0575 dollárra csökkent, megközelítve a hónap elején elért kétéves mélypontot.
Ez a legnagyobb havi visszaesés 2023 májusa óta.
A mozgás hátterében elsősorban az amerikai kereskedelmi vámok jelentette fenyegetés, valamint Európa gazdasági problémái állnak – írja a Bloomberg.
Az amerikai kereskedelmi korlátozások bevezetésének lehetősége tovább ronthat az európai gazdaság már amúgy is gyenge helyzetén amelyre az Európai Központi Bank (EKB) kénytelen lehet agresszívebb kamatcsökkentésekkel válaszolni a szakértők szerint.
Németország és Franciaország – az eurózóna két legnagyobb gazdasága – stagnáló növekedése és belpolitikai válságai szintén hozzájárultak az euró iránti befektetői bizalom megingásához.
Luca Paolini, a Pictet Asset Management vezető stratégája szerint „Európa most egyértelműen negatív megítélés alá került: gyenge gazdasági növekedés, politikai megosztottság és az ukrán-orosz konfliktus által jelentett kockázatok dominálnak.”
Miközben az amerikai dollár jelentős emelkedést produkált Donald Trump választási győzelme óta, az euró a tíz legfontosabb globális valuta között a leggyengébben teljesített.
Az elemzők szerint ennek egyik oka, hogy a piac arra számít: az EKB 2025 végéig 150 bázisponttal csökkenti az irányadó kamatlábat, ami kétszerese az amerikai Federal Reserve által várhatóan alkalmazott csökkentés mértékének. Ez a monetáris politikai eltérés tovább gyengíti az euró helyzetét a dollárral szemben.
November végére az euró árfolyama némi stabilizációt mutatott, részben az EKB keményebb hangvételű nyilatkozatai, részben pedig Trump legutóbbi kereskedelmi vámokról szóló kijelentései miatt, amelyek ezúttal nem Európát, hanem Kanadát, Mexikót és Kínát célozták.
Az is segített, hogy az euró gyorsan visszanyerte erejét, miután rövid időre az 1,05 dolláros szint alá esett, amely a kereskedők számára fontos támaszpontként szolgál.
Bár az év végi szezonális hatások – például a dollárból történő kiáramlás – általában kedveznek az eurónak, az alapvető gazdasági problémák továbbra is jelentős nyomást helyeznek a közös valutára. Novemberben az euróövezet üzleti aktivitása váratlanul visszaesett, Németország inflációja pedig elmaradt a várakozásoktól. A befektetők, köztük fedezeti alapok, hároméves csúcsra növelték a gyengülő euróra tett fogadásaikat,
és egyre több elemző számít arra, hogy az árfolyam akár a dollár-paritásig is süllyedhet – emlékeztet a Bloomberg.
Abdelak Adjriou, a Carmignac alapkezelő alapmenedzsere szerint az euró jelenlegi árfolyama még nem tükrözi az amerikai vámintézkedések lehetséges hatásait, hanem elsősorban az EKB és a Fed monetáris politikájának eltéréséből adódik.
Őszintén szólva, Európa számára a jelenlegi dinamika semmilyen tekintetben nem kedvező
– tette hozzá.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ