Történelmi csúcson a zloty
A forinthoz képest 96,4-ig erősödött a lengyel zloty árfolyama, ami új történelmi csúcsot jelent:
Semmi nem maradt az erősödésből
Késő délutánra a forint újra 414 gyengült vissza, amivel minden napközbeni erősödését elveszítette az euróhoz képest.
Folytatódik a visszagyengülés
Nem sokkal délután 5 óra előtt az euróárfolyam már 413,6-nál jár, így kevesebb félegységnyi maradt meg a napi erősödésből. Különösebb piacmozgató hírek nem érkeztek, így egyrészt az esti Moody's döntésre készülhetnek, másrészt a dollár visszaerősödése húzhatta el a magyar devizát.
Elfogyott a lendület
Az EURHUF-árfolyam ismét 413,1-nél jár, már kevesebb egy egységnyi maradt meg a forint korábbi erősödéséből. Ennek oka leginkább az euró késő délutáni lendületvesztése lehet, amely már a nyitóárfolyamig gyengült vissza a dollárhoz képest.
A dollárhoz képest is elkezdett a nyitó szint felé menni a forint: 391,3-391,5 körül jár a kurzus.
Újra gyengül
A forint bár napon belül még nyereséggel áll, a napi csúcsáról elkezdett visszagyengülni, ismét 413 felett jár a váltás az eurónál.
Varga Mihály lehet az új MNB-elnök – Mit mondanak az elemzők?
Orbán Viktor pénteken bejelentette, pénzügyminiszterét, Varga Mihályt jelöli a Magyar Nemzeti Bank élére. Elemzők szerint jelentős kockázatokat hordozhat a magyar gazdaság és a forint stabilitása szempontjából. Bár Varga eddig konzervatív és megfontolt gazdaságpolitikus hírében állt, sokan tartanak a jegybanki függetlenség gyengülésétől.
Felpattant a támaszról a forint
A 412-es szint eddig eddig támasz volt az EURHUF-árfolyamban, mindig megállította a forinterősödést, ahogy most is: a magyar deviza ismét visszagyengült 412,2-ig.
Nincsenek nagy mozgások
Az EURHUF árfolyam továbbra is 411,7 környékén oldalazik, a piac egyelőre kivár.
„Nagyon szűk sávban mozog ma a forint, nincs itt nagy sztori. ... Ma úgyis csak fél gőzön megy a piac az amerikai ünnep miatt, nem sok dolog fog történni” – mondta a helyzetről egy trader a Reutersnek.
Benézett a fal alá a forint
Eddig falként fogta meg a forintot a 412-es szint az euróval szemben, most azonban 411,6-ig erősödött a magyar deviza, ahonnan az árfolyam egészen 411,8-ig jött vissza.
A dollár esetében nem tud erősödni a forint, 390 és 390,5 között mozog a kurzus.
A 412-es szint ismét megfogta a magyar devizát
A forintárfolyam egy leszúrás után 412 környékén maradt az euróval szemben. Ez a szint már többször komoly ellenállásnak bizonyult az elmúlt napokban.
Kivéreztetik az eurót, levették a keresztvizet az EU-ról
Másfél éve nem látott gyengülésbe került az euró novemberben. A visszaesés hátterében az amerikai kereskedelmi vámok jelentette fenyegetés, az euróövezet gazdasági nehézségei, valamint az Európai Központi Bank várható agresszív kamatcsökkentései állnak. Az év végéhez közeledve az árfolyam némi stabilizációt mutatott, de az EU-s gazdasági problémák továbbra is jelentős nyomást helyeznek a közös valutára.
Bekezdett a forint
Az euróval szemben újra erősödni kezdett a forint: az árfolyam már 412-ig szúrt le. Délután jelentősebb makroadat közlése nem várható, így már a Moody's esti hitelminősítői döntése előtti mozgások hozhatnak még izgalmakat.
A dollárárfolyam elkezdett visszajönni
A forint újra 391 felett van a dollárhoz képest, pedig reggel még a 389-es szint alá is benézett az árfolyam.
Nőtt az eurózóna inflációja
A várakozásoknak megfelelően nőtt az eurózóna inflációja novemberben – derül ki az Eurostat által frissen közzétett adatokból. Mind az inflációs főmutató, mind a maginfláció emelkedett.
Oldalazás indult
Az EURHUF most a 412,8-as szintnél kezdett oldalazni, különösebben a francia és német makroadatok nem mozgatták meg a piacokat.
Elkezdett visszagyengülni a forint
A reggeli órák erősödése után a forint visszapattant a 412-es szintről, 10 órára pedig már újra 413 forinton mozgott az euróárfolyam.
A dollár esetében is hasonló pályát rajzolt a kurzus, mostanra már 389-ről egészen 390,6-ig jött vissza a magyar deviza.
Vegyes a kép a német kiskereskedelemben
A német kiskereskedelmi forgalom októberben csökkenést mutatott az előző hónaphoz képest, ugyanakkor az éves összevetésben emelkedett. Az élelmiszer-kereskedelem stabil növekedést könyvelhetett el, míg a nem-élelmiszer termékek forgalma vegyes képet mutatott.
Olyan inflációs adat jött, ami miatt nő a kamatvágási nyomás az EKB-n
Franciaország inflációja novemberben az előrejelzéseknél lassabban emelkedett, mindössze 1,7%-kal, továbbra is elmaradva az Európai Központi Bank 2%-os céljától. Az adatok erősítik az euróövezeti kamatcsökkentés melletti érveket, miközben a fogyasztói bizalom tovább gyengül.
Elfogyott a lendület
Az erősödés egyelőre csak 412,2 forintig vitte az euróárfolyamot, párhuzamosan azzal, hogy a közös európai valuta is lefordult a dollárral szemben.
Erősödik a forint
A forint gyorsan erősödik az euróval szemben, már 412 alá szúrt le az árfolyam.
A mozgást két tényező is magyarázhatja:
- Egyrészről az előzetes várakozásoknak megfelelően Matolcsy György utódja a konzervatív közgazdászként ismert Varga Mihály követheti a jegybankelnöki poszton, mint azt Orbán Viktor bejelentette.
- Másrészt az euró a dollárral szemben is erősödni kezdett, ami az átgyűrűző hatások miatt a forintot is erősítheti.
Meg sem rezdül a forint a bejelentésre
Az első percekben nem reagált a forint Varga Miály jegybankelnöki jelölésének hírére. Az eurót továbbra is 413 felett kicsivel jegyzik. Természetesen az európai bankok nyitása után likvidebb lesz a piac.
Orbán Viktor bejelentette, ki lehet Matolcsy György utódja az MNB élén
Orbán Viktor kormányfő e heti, péntek reggeli rádióinterjújában a várakozásoknak megfelelően bejelentette, hogy Magyarország következő jegybankelnökének Varga Mihályt jelöli. A kormányfő gazdaságpolitikai döntéseiről és a jövő évi geopolitikai kilátásokról szóló nyilatkozatát élőben közvetítjük.
413-as eurónál várja a forint az új jegybankelnököt
A forint piacán egyelőre nincs mozgás, ez kora reggel teljesen megszokott. Most viszont akár néhány percen belül reagálhat az árfolyam az új jegybankelnök személyére.
Hamarosan élőben tesz bejelentést Orbán Viktor
Orbán Viktor kormányfő e heti, péntek reggeli rádióinterjújában várhatóan bejelenti, ki lesz Magyarország következő jegybankelnöke, amire Gulyás Gergely már a csütörtöki Kormányinfón is utalt. A kormányfő gazdaságpolitikai döntéseiről és a jövő évi geopolitikai kilátásokról szóló nyilatkozatát élőben közvetítjük.
Orbán Viktor bejelentésére vár a forint
A forint csütörtökön tovább gyengült az euróval szemben, a délelőtti órákban egészen 415-ig süllyedt, ami új kétéves mélypontot jelentett. Ez az esés teljesen eltért a régiós devizák mozgásától, miközben a forint történelmi mélypontra került a lengyel zlotyval szemben is.
A nap második felében azonban korrekció történt, és az árfolyam estére visszatért a 413-as szintre.
A mozgás hátterében főként magyar specifikus tényezők állnak. A befektetők figyelmét az új, péntekre, Orbán Viktor miniszterelnök rádióinterjújába beígért, új Magyar Nemzeti Bank-elnökkel kapcsolatos pénteki bejelentés, illetve a Moody's hitelminősítői felülvizsgálat kötötte le, emellett az Oroszországgal szembeni új szankciók is kockázatot jelentenek, különösen a magyar gázvásárlások tekintetében.
Az amerikai Hálaadás ünnepe miatt zárva tartó tengerentúli piacok következtében az esti órákban alacsony volt a likviditás. Ennek megfelelően a forint árfolyama mind az euróval (413 körül), mind a dollárral szemben (391 körül) stabil maradt.
Egészen a nap legutolsó időszakáig, akkor az euróhoz képest 414-ig szúrt fel az árfolyam, ahonnan péntek hajnalban visszakorrigált 413-413,1 környékére.
A dollárhoz képest a forint ugyanolyan pályát járt be péntekre virradóra, mint az eurónál: az árfolyam 392,3-ig szúrt fel éjfélig, aztán azóta onnan 391 környékére jött le.
Pénteken a makroadatok közül a hazai munkanélküliségre, a francia és uniós inflációs statisztikákra figyelünk, valamint a novemberi németországi munkanélküliségi és kiskereskedelmi kimutatások érkeznek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Felforgatja vagy felvirágoztatja a magyar gazdaságot Donald Trump visszatérése?
Nagy várakozás övezi 2025 elejét, ekkor veszi át ugyanis az Egyesült Államok kormányzását Donald Trump megválasztott elnök. Ezzel együtt jelentős fordulat jöhet mind a külpolitikában, mind a gazdaság irányításában, amelynek hatásai Magyarországot is érinteni fogják. De pozitívan vagy negatívan? Erre a kérdésre adunk választ december 10-i klubunkon, amelyen Signature PRO előfizetéssel rendelkező olvasóink díjmentesen vehetnek részt, regisztrációjuk után. Még nem késő csatlakozni.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ