Mi történik most a devizapiacokon?
Piaci megfigyelők szerint a csütörtök délelőtti devizapiaci mozgásokat az orosz-ukrán háborúról érkező, a további eszkaláció irányába mutató hírek határozzák meg elsődlegesen. Kiderült ugyanis, hogy az orosz haderő interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki ma hajnalban Ukrajna Dnyipró városára. Ez a fejlemény, valamint a háborús helyzet esetleges súlyosbodásának esélye nem kedvez az eurónak, és a kockázatosabb feltörekvő régiós devizáknak.
A dollárindex (ami az amerikai fizetőeszköz általános erejét mutatja a főbb fejlett devizák ellenében) szintén mérsékelt dollárerősödést mutat, de a dollár leginkább az euróval szemben értékelődött fel csütörtökön. Ez arra utal, hogy inkább az euró szenvedéséről beszélhetünk ma, ami tükrözi a térségbeli geopolitikai feszültségek emelkedését.
Az euróval szembeni dollárárfolyam az 1,051-es szint környékén is járt.
Újabb kétéves mélyponton a forint a dollárral szemben
A dollár szárnyalása erősen érezhető a forinttal szemben. Az USD/HUF kurzusa csütörtök délelőtt a 391-es szint felett is járt, ezzel meghaladta tegnapi lokális csúcsát az árfolyam, és ez azt is jelenti, hogy
2022 november vége óta nem látott mélypontjára esett a forint a dollár ellenében.
Az euró-dollár árfolyamának mozgása nem sok jót vetít előre a forint számára:
Nincs megállás
Újabb erősödő hullámot vett a dollár, az euróval szembeni árfolyama célba vette az 1,05-ös szintet, ami általánosságban véve nem kedvez a feltörekvő piaci devizáknak. A forint euróval szembeni árfolyama így már megint a 411-es szint fölé került.
Interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki Oroszország Ukrajnára – Most akkor mi lesz?
Ma hajnalban történelmi támadást hajtott végre Oroszország Ukrajna ellen: interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) lőttek ki Dnyipró városára. Először fordult elő a történelem folyamán az, hogy háborús helyzetben ICBM-csapás ért egy országot. Moszkva valószínűleg csak „első figyelmeztetésnek” szánta a dolgot, ha Ukrajna nem függeszti fel Oroszország területének támadását, további csapások lesznek. Racionálisan várható, hogy a Nyugat rövidtávon Ukrajna támogatásának fokozásával fog válaszolni.
A lengyel zlotyt is ütik
Nincs egyedül a forint a gyengülésével a régiós devizák körében. A lengyel zloty is gyengülésnek indult a csütörtöki kereskedésben az euróval szemben.
A lengyel fizetőeszköz a forinthoz hasonlóan így szintén 1,5 hetes mélypontjára ért.
411 felett az euró
A csütörtöki tőzsdei nyitást követően a forint euróval szembeni árfolyama a 411-es szint fölé került, a jegyzések a 411,40-es szintnél is jártak.
Történelmi csapás Oroszországtól: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára
Interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki az orosz haderő ma hajnalban Ukrajna Dnyipró városára - olvasható az ukrán légierő ma reggeli jelentésében.
Esik tovább a forint
Az euróval szembeni forintárfolyam meglódult a reggeli órákban, melynek nyomán a kurzus ismét a 410-es szint felett jár és egyre közelebb kerül a 411-es szinthez.
Ezzel a hazai fizetőeszköz az euró ellenében bő egyhetes mélypontjára ért.
A dollárral szembeni forintárfolyam megint a 390-es szint környékén jár.
Határon billeg a forint
Az elmúlt három hétben a forint-euró árfolyam a 404-412-es közötti széles sávban mozgott, akár napon belül is látványos mozgásokat leírva. Ma ennek a sávnak a magasabbik felén indul a kereskedés, kicsivel a 410-es szint alatt.
A gyengülés oka most is az volt, hogy (néhány napnyi szünet után) a dollár ismét erősödni kezdett, erre pedig a feltörekvő devizák reflexszerűen gyengülni szoktak. Most a forintnak az sem hozott enyhülést, hogy tegnap délután már kicsit korrigált a dollár árfolyama.
Ez egyébként azt is jelenti, hogy
a forint a dollárral szemben tegnap új, közel kétéves mélypontjára süllyedt
(tehát a forint/dollár árfolyam emelkedett), megcsípve a 390-es szintet. Most reggel 388,5 körül jegyzik a devizapárt.
Ma az előre látható események, jelentések közül kevés tűnik piacmozgatónak. Délelőtt Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György jegybankelnök szólalnak fel egy budapesti konferencián, délután pedig a tengerentúlon jelennek meg közepesen fontos konjunktúraadatok.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ