Az Egyesült Államok a világ legnagyobb gazdasága, az amerikai GDP a globális össztermék nagyjából negyedét teszi ki. Az amerikai deviza szerepe viszont messze túlmutat az ország gazdaságú súlyán: a dollár az első számú globális deviza, amely mind a nemzetközi tartalékok, mind a világkereskedelem alakulásában megmutatkozik. 2022-ben a globális devizatranzakciók 90%-ában kapott szerepet az amerikai fizetőeszköz, a világkereskedelemnek pedig az 50%-a zajlott dollárban úgy, hogy ennek az árumozgásnak a nagy részéhez az Egyesült Államoknak semmi köze nem volt. A dollár globális vezető szerepe megkérdőjelezhetetlen,
és ez nagyon sokaknak nem tetszik.
A dollárdominancia mérséklésére több kísérlet is volt a múltban (ezek közül a legjelentősebb talán az euró megjelenése, amelyről egy ideig komolyan el lehetett hinni, hogy fontosságában felér majd a zöldhasúhoz – ma ez a gondolat megmosolyogtató naivitásnak tűnik csupán), ám az utóbbi 2 évben egy kifejezetten ambiciózus, összehangolt lépéssorozat indult meg a dollár megkerülésére. A törekvésnek két fontos mozgatórugója volt:
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Miért akarnak egyes országok megszabadulni a dollárdominancia alól?
- Hogyan érvényesül a dollár vezető szerepe?
- Mely országok szervezkednek a dollár ellen?
- Mennyire sikerült kikezdeni az amerikai deviza vezető szerepét?
- Milyen jövő vár a dollárrendszerre?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!