Nagyot ment ma a forint
A forint euróval szembeni árfolyama a 405-ös szintnél fejezi be a csütörtöki kereskedést, a mai szárnyalása után október 29. óta nem látott erős szintre ért a hazai fizetőeszköz.
Mit csinál a dollár a Fed döntése után
Este 8-kor megjelent a Fed döntése, majd nem sokkal később a döntés hátterét ismertette az amerikai jegybank elnöke. A várakozásoknak megfelelő döntés nem okozott egyelőre nagy mozgásokat a dollár piacán.
Jerome Powell a Fed kamatdöntése után: Trump győzelmének nincs azonnali hatása a gazdaságra, a többit majd meglátjuk
A szokásoktól eltérően ezúttal csütörtökön döntött a kamatokról az amerikai jegybank, a Federal Reserve. A kamatdöntésről szóló közleményt 20:00-kor tették közzé, a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkent az irányadó kamat. Jerome Powell ezekben a percekben beszél.
A nagy menetelés után lefagyott a forint árfolyama
Az esti órákban stabilitás jellemzi a forint euróval szembeni árfolyamát, a jegyzések szinte lefagytak a korábbi mozgásokhoz képest, a 404,50-es szint környékén.
A dollár esetében a 375-ös szintnél jár a kurzus.
Megállt a forint erősödése
A forint euróval szembeni szárnyalása a 403,80-as szintnél állt meg. A hazai fizetőeszköz a nagy felértékelődési rohamban tehát közel 6 egységet javított. Estére fordulni látszik az árfolyam.
404
Délután 5 órához közeledve már 404-nél jár a forint az euróval szemben. Reggel még 410-hez közeli árfolyamot láthattunk, vagyis a forint a kedvező nemzetközi környezetben óriási erősödésen ment keresztül. Utoljára október 28-án láttunk 404 körüli árfolyamot.
Már 404-nél is járt
Hajszállal a 404-es szint alatt, 403,9-nél is megfordult a forint. Jelenleg 404,5 körül mozog a jegyzés.
405 körül
Stabilizálódott a forint 405-ös szint környékén az euróval szemben.
Szakadtak a magyar kötvényhozamok
Miközben a rövidebb futamidejű magyar állampapírok másodpiacán ma érdemi hozamemelkedés alakult ki (7-14 bázispont) az ÁKK által közzétett délutáni referenciahozamok alapján, aközben a kötvényhozamok szakadtak 22-25 bázisponttal. Utóbbi a forint szárnyalásával együtt ráadásul úgy történt, hogy az amerikai kötvényhozamok csak minimálisan süllyedtek a tegnapi jelentős emelkedés után.
Ritkán látunk ilyen: besült a 12 hónapos magyar kincstárjegy aukció is
A szerdán besült 6 hónapos diszkontkincstárjegy aukciót csütörtökön újabb besült, a meghirdetettnél sokkal kisebb értékesítést hozó 12 hónapos diszkontkincstárjegy aukció követte, amely papír ráadásul jóval magasabb átlaghozam mellett ment el. 12 hónapos aukciónál ritka, hogy terv alatti értékesítés alakul ki, mert annyira gyenge a vételi érdeklődés: az elmúlt egy évben mindössze háromszor fordult elő ilyen.
Óriási fordulat a forint piacán: teljesen ledolgozta a nagy esést
A forint még tovább szárnyalt ma: az euró jegyzései immár 404,5-ig buktak, azaz napon belül 5 egységnyi a forinterősödés (1,3%), és letörte az árfolyam az egyik előző posztunkban jelzett 405 körüli emelkedő trendvonalat is. A régiós devizák is erősödnek, igaz nem ilyen mértékben (a forint az esés során is túlteljesítő volt, most az erősödésnél is): a korona 0,3%-kal, a zloty 0,6%-kal ugrott. Közben a dollár elkezdett gyengülni a tegnapi vad erősödés után, az euró/dollár kurzus 1,08 közelébe jött vissza a tegnap megjárt 1,07 alatti tartományból.
A dollár gyengülése fellélegzést jelent a feltörekvő piaci devizáknak, ami eleve segíthette a mi régiónkat is, másrészt a megelőző hetekben - főleg a forintnál - határozott gyengülés volt az esetleges Trump-győzelem vámkivetéssel kapcsolatos forgatókönyvére felkészülés jegyében. Ezen forint-, zloty- és korona short pozíciók egy részét elkezdhették zárni a befektetők, illetve a forint esetén a 70 feletti tartományba emelkedő RSI azt is jelezte, hogy túladottá válhatott technikai alapon a forint, így tehát most ezen tényezők együtteseként alakulhatott ki a szárnyalás. Ezek mellett további tényező, hogy ma este Fed kamatdöntésre kerül sor, és a fontos esemény előtt óvatossági pozíciózárások is bekövetkezhetnek.
Az éles fordulat jól látszik az alábbi grafikonokon:
Gyenge marad-e a forint Trump győzelme után?
Az, hogy Donald Trump győzött az amerikai elnökválasztáson, az egész régió gazdaságaira, és devizáira kockázatokat jelent, amelyek mértéke attól függ, hogy a leendő elnök milyen mértékben valósítja meg például a vámemelésekkel kapcsolatos választási ígéreteit – mutatnak rá friss helyzetértékelésükben az Erste Group elemzői. A „gyenge marad-e a forint?” című szerdai anyagban azt vázolták, hogy igen, gyenge maradhat, mert azt valószínűsítik, hogy rövid távon a 400-410 közötti sávban ingadozhat a forint az euróval szemben, aztán közép távon folytatódhat a lassú forintgyengülés. Arra is rámutatnak, hogy a régiós devizák közül a forint a legsérülékenyebb a külpiaci környezet változásaira.
406 alatt
Már több mint 4 egységet erősödött ma a forint az euróval szemben, jelenleg 405,4 körül ingadozik a jegyzés. Ez több mint egyhetes csúcsot jelent a forint szempontjából.
A dollárral szemben 376,5-ös árfolyam jellemző.
Stabil az árfolyam
Fél 1 után 406,5 környékén alakul az euró/forint kurzus, vagyis az elmúlt egy órában alapvetően stabil maradt a forint.
406 közelében
Elérte a 406,3-as szintet a forint az euróval szemben.
Megy tovább a forint
A forintos szintek letörése után nem áll meg a forint. Mostanra 406,7-ig erősödött az euróval szemben. Ez csaknem 0,8%-os erősödés napon belül.
A dollárral szemben 377,9-ig javított a hazai deviza, ez 1%-os erősödésnek felel meg a forint szempontjából.
- A javuló nemzetközi hangulatból a feltörekvő piaci devizák is profitálnak, ennek köszönhetően érdemben erősödik a forint.
- Nagy emelkedésekkel, új történelmi csúcsokon zárták a szerdai kereskedést az irányadó amerikai indexek.
- Az európai vezető tőzsdeindexek csütörtökön emelkednek a tegnapi esés után.
- Ma a régiós devizák is erősödnek, de a forint ahogy az esésben, úgy az erősödés mértékében is túlteljesít.
- A nap legfontosabb eseménye az amerikai Fed kamatdöntő ülése lesz, illetve az, hogy Jerome Powell milyen üzeneteket fogalmaz meg a kamatpályával kapcsolatban.
- Az amerikai jegybank várhatóan 25 bázisponttal csökkenti az irányadó kamatot, ám az igazán fontos kérdés az lesz, hogy milyen üzenetet küld a jövőre vonatkozóan.
407
Immár 0,7%-os a forint mai erősödése, 407-ig kapaszkodott az euróval szemben.
A dollárral szemben 0,8%-ot javított a hazai deviza, 378,6-ig menetelt.
407 közelében
Újabb lendületet vett a forint, 407,2-ig kapaszkodott a hazai deviza.
Ma a régiós devizák is erősödnek, de a forint ahogy az esésben, úgy az erősödés mértékében is túlteljesít a forint.
408 körül
Egészen 407,2-ig kapaszkodott a forint, majd innen fordult a hazai deviza, jelenleg 408-as szint körül ingadozik az euróval szemben.
Kedvező a hangulat, este jön a nagy döntés
- Nagy emelkedésekkel, új történelmi csúcsokon zárták a szerdai kereskedést az irányadó amerikai indexek, miután biztosság vált Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson.
- Az európai vezető tőzsdeindexek csütörtökön emelkednek a tegnapi esés után, a külpiaci hangulat alapvetően kedvező, amiből a forint is profitál.
- A nap legfontosabb eseménye az amerikai Fed kamatdöntő ülése lesz, illetve az, hogy Jerome Powell milyen üzeneteket fogalmaz meg a kamatpályával kapcsolatban.
Jó erőben a forint
Ha át tudná vinni a 407,5 körüli szinteket a forint (az emelkedő trendcsatorna eddigi felső szára), amit tegnap és ma is tesztelt, azaz ha tovább tudna erősödni a magyar fizetőeszköz, akkor technikai alapon akár 402,5-ig is süllyedhetne az EURHUF. Itt azonban erős támasz szint található.
Nincs megállás, 408 alatt
A forint erősödik tovább, 407,6-ig kapaszkodott az euróval szemben. Ez 0,6%-os erősödésnek felel meg csütörtökön.
Ezzel a forint ledolgozta teljes hátrányát, amit az amerikai választásokat követően összeszedett.
Megy tovább a forint
Kissé tovább erősödött a hazai deviza, 408,2 környékén áll az euróval szemben.
Kapaszkodik a forint
Reggel erősödni kezdett a forint, 408,6-ig kapaszkodott az euróval szemben. Ez 0,3%-os napon belüli felértékelődés.
A dollárral szemben nagyobb, 0,6%-os az erősödés, 379,5 környékén mozog a jegyzés.
Trump győzelmét emésztgeti a forint, de ma sem lesz könnyű napja
A forint gyengült a republikánus győzelem hatására, ahogy azt az elemzők előre megmondták. Donald Trump protekcionista politikája nem tenne jót a kereskedelmi partnereknek, az európai indexek is lefordultak a győzelme hatására. A forint 412 foirint 30 fillérig gyengült tegnap az euróval szemben.
A dollár is erősödött az euróval szemben a Trump-győzelem hírére, hiszen a republikánus elnöktől olyan gazdaságpolitikát vár a piac, ami erősebb dollárt eredményezhet. A vámok emelése és a költekezés magasabb inflációs pályát jelent, ami egyben magasabb kamatpályát is, ez pedig már be is árazódott.
A forintot a dollárral szemben csúnyán arrébb rakták a befektetők tegnap, 385-is szintig gyengült a jegyzés. Ma ebben van némi korrekció, 380 forint 80 fillérbe kerül most egy dollár, ma eddig 0,3%-ot erősödött a forint az amerikai devizával szemben.
A mai nap legfontosabb eseménye a Fed kamatdöntése lesz.
Az amerikai jegybank várhatóan 25 bázisponttal csökkenti az irányadó kamatot, ám az igazán fontos kérdés az lesz, hogy milyen üzenetet küld a jövőre vonatkozóan. Trump politikája várhatóan magasabb inflációs környezetet jelent majd, kérdés, hogy erre reagál-e majd a Fed, a politikai eseményeket ugyanis önmagukban nem szokták kommentálni. Egy erős üzenet kibillentheti a forintot is, ám ha Jerome Powell elnök épp azt mondja majd, hogy az elnökválasztás nincs hatással a kamatpolitikára, az erőt adhat a forintnak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ