Az amerikai elnökválasztási eredmény, Donald Trump győzelme masszív pénz- és tőkepiaci mozgásokat váltott ki világszerte a várható gazdaságpolitikai lépések beárazása miatt (költségvetési élénkítés, vámemelés, magasabb infláció és magasabb kamatok, erősebb dollár). A mi régiónk devizái is eséssel reagáltak a hajnali-reggeli órákban, igaz a forint volt most is a leginkább gyengülő régiós deviza. A friss fejleményeket ebben a hírfolyamunkban követjük:
Emögött az a várakozás áll, hogy az amerikai vámlépések rontják az eurózóna, Németország, és az ahhoz szorosan kötődő gazdaságok exportkilátásait, illetve az amerikai költségvetési költekezés magasabb kamatokhoz vezet, ami forrást szív el a feltörekvő piacoktól.
Az elmúlt hetekben jórészt a fenti okok miatt már eleve esett a forint, a régióból is kezdett kilógni ez a mozgás, aztán a tegnapi és a mai napon a forintesés felgyorsult, 412 felett is járt az euró.
Az elmúlt hetek forintesése mellett azt láttuk, hogy a határidős kamatpiac elkezdte kiárazni az MNB további kamatvágásait, és múlt pénteken már arra mutattunk rá, hogy a következő fél évre vonatkozó kamatvárakozások már teljesen hozzásimultak alulról a 6,5%-os jegybanki alapkamathoz.
Mára ebben következett be változás: az 1, 3, és 6 hónap múlva induló 3 hónapos kamatra vonatkozó várakozások mind a 6,5%-os alapkamat felett 10-20 bázispont körüli középértéket jeleztek röviddel délután 2 óra előtt.
Ez azt jelenti, hogy a piac elkezdett beárazni egy óvatos kamatemelést az MNB-től.
Ennek mértéke még nem feltétlenül tesz ki egy teljes 25 bázispontos lépést az 1, és 6 hónapos futamidőre, de az irány mindenképpen figyelemre méltó jel, miszerint a megváltozott külpiaci környezetben a befektetők szerint nem feltétlenül biztos, hogy elegendő lehet a most kínált 6,5%-os kamat.
Nyilván sok függ attól, hogy a forintra, és a feltörekvő piaci devizákra most nehezedő nyomás hogyan alakul a következő napokban, a dollár masszív erősödése alábbhagy-e, és a Fed csütörtök esti kamatdöntése és a hozzá társított kommunikáció mit hoz. Az is lehetséges forgatókönyv, hogy a piaci kondíciók javulásával az MNB-nek sikerül „kiülnie” a mostani feszültebb napokat és így nem kell kamatot emelnie, a határidős kamatpiaci árazásokból pedig eltűnik majd a most óvatosan beárazott emelési lépés.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ