408 felett ragadt éjszakára az euró
Az elmúlt három órában gyakorlatilag meg sem mozdult a forint euróval szembeni árfolyama, végig 408,2-nél oldalaztak a jegyzések. Ezzel párhuzamosan az amerikai elnökválasztással kapcsolatos kiváró hangulat az euró/dollár árfolyamát is "lefagyasztotta", órák óta 1,0890-nél oldalaz. Emiatt a dollár/forint jegyzések is oldalaznak 375,2-nél.
Estére visszaütötték a forintot, 408 felett az euró
A hétfő délutáni forinterősödés rövid életűnek bizonyult, újra 408 fölé visszaütötték a forintot az euróval szemben. A dollár kurzusa így 375 közelébe visszaemelkedett a bankközi piacon.
Már 407 felé tart az árfolyam
A forint bár egész délután nem tudott érdemben erősödni a nyitó árfolyamhoz képest, az estére fordulva erőt talált: több órányi erősödés 407,3-ig szúrt le, majd onnan enyhén visszakorrigált 407,5-ig. Mindez napon belül már közel 0,2 százalékos erősödést jelent.
A dollárhoz képest egy nagyon óvatos erősödéssel már 373,5-ig is lement az árfolyam, de onnan visszajött 374-ig.
Felszúrás után újra erősödött a forint
Az euróhoz képest ismét egy enyhe erősödésbe került a forint, újra 407,8-nál jár a váltás.
Gyengülésben a forint
Miközben egész nap egy hajszállal erősödésben maradt a forint, délután 3-ra ismét gyengülni kezdett a forint az euróhoz képest, a nyitó szint felett 0,02 százalékkal, 408,26-nál jár az árfolyam.
A dollár esetében viszont oldalazik tovább 374,5 környékén az árfolyam.
Újra 408 felett az euró
Nem igazán látszik, hogy a forint érdemben erősödni tudna az euróhoz képest, egy enyhe visszagyengüléssel újra 408 fölé került az árfolyam. A magyar deviza megint kilóg a régiós sorból, miután a zloty például érdemben, 0,4 százalékkal tudott zárkózni a közös európai fizetőeszközre.
A zloty 4,35 alá tudott jönni az euróval szemben.
Háromhetes csúcson az euró a dollárhoz képest
Az amerikai elnökválasztás előtti turbulens utolsó napok hírei miatt a dollár gyorsan visszagyengült, a piaci értékelések szerint az eddig Trump győzelmére spekuláló szereplők bontják a pozícióikat így, hogy most már több felmérés is Kamala Harrist jelzi befutónak. A mozgások így is óvatosak, mert hibahatáron belül van a két jelölt, de a nagy rizikót vállaló befektetők megijedhettek: a dollár 0,7 százalék körüli gyengülésben van már az euróhoz képest, ami három hetes mélypontot jelent az amerikai devizának. Az időpont nagyjából egybeesik azzal, amikor a felmérésekben Trump elkezdett felzárkózni és előzni.
Már 374 alatt a dollár
A forint folytatta az erősödést a dollárhoz képest, szépen lassan már 374 alá szökött az árfolyam.
Még mindig alig erősödött a forint
Érdemben továbbra sem tud elmozdulni a forint a nyitó szinttől, az euróhoz képest továbbra is a 407,75 és 408,1 közötti sávban ingadozik a kurzus.
A dollárhoz képest jelentősebb az emelkedés, már 0,7 százalékos, ami 2,6 egységnyi elmozdulást jelent. Az árfolyam 374,2 körül mozog. Az amerikai devizát leginkább továbbra is az elnökválasztás eredménye körüli bizonytalanságok mozgatják.
Oldalazik a forint
Miután a devizapiacokat megzavarták a legújabb közvélemény-kutatási eredmények, amelyek azt mutatják, hogy Kamala Harris demokrata jelölt, jelenlegi alelnök áll jobban a versenyben, miközben az elmúlt hetek arról szóltak, hogy Donald Trump számít a favoritnak. A forint az euróhoz képest minimális erősödésben van, de ez 0,01 százalék körüli, ami gyakorlatilag a nyitószinthez képesti stagnálást jelent.
Trump hatott ki az európai kötvénypiacra is
Az euróövezet irányadó kötvényének tekintett német 10 éves államkötvény hozama gyakorlatilag változatlan hétfő reggel, 2,408%-on áll. Ez a stabilitás jelzi, hogy a befektetők egyelőre kivárnak a jelentősebb pozíciók felvételével – írja a Reuters.
Az olasz 10 éves államkötvény hozama minimális csökkenést mutatott eddig, 0,9 bázisponttal 3,671%-ra mérséklődött.
Ennek eredményeként az olasz és a német kötvények közötti hozamkülönbözet 125 bázisponton áll, ami fontos mutatója az euróövezeten belüli kockázati megítélésnek.
Az Egyesült Államokban a 10 éves kincstárjegy hozama 5 bázisponttal 4,315%-ra csökkent. Ez a mozgás részben egy friss közvélemény-kutatás eredményére adott reakció, amely szerint Kamala Harris demokrata alelnökjelölt megelőzte Donald Trump republikánus jelöltet a hagyományosan konzervatív Iowában, közvetlenül a keddi választások előtt.
Az amerikai kötvényhozamok emelkedése az elmúlt időszakban részben annak tudható be, hogy egyes befektetők Trump esetleges győzelmére és az ezzel járó gazdaságpolitikai lépésekre – például univerzális vámok kivetése és adócsökkentések – spekuláltak, amelyek potenciálisan magasabb inflációt eredményezhetnek.
Az Európai Központi Bank monetáris politikájára érzékenyebben reagáló kétéves német államkötvény hozama 3 bázisponttal 2,304%-ra emelkedett, jelezve a piac várakozásait a jövőbeli kamatpályával kapcsolatban.
Elillanni látszik a forint ereje
Nem sokáig tartott a pozitív fordulat a forintnál: nem sokkal 9 óra után már gyakorlatilag a nyitó árfolyamig gyengült vissza az árfolyam az euróhoz képest, 408,1 közelében van a váltás.
A dollárral szemben jobban tartja magát a magyar deviza, ott 0,6 százalékos erősödésben van a magyar deviza. Azonban turbulens, gyors és erőteljes ingadozásokkal teli kereskedés vár ránk a héten: a kedden induló elnökválasztással kapcsolatos hírek miatt bármikor megüthetik a dollárt, vagy belevehetnek a zöldhasúba.
Megrekedt a törökök évek óta tartó gazdasági harca
Törökország inflációs rátája a vártnál kisebb mértékben csökkent októberben, ami erősítheti a közgazdászok azon véleményét, hogy az idei évben nem várható kamatcsökkentés.
Beleütöttek egyet a forintba
Még mindig minimális erősödésben a forint, ám 8:00-kor, a munkaidő kezdete után azonnal ütöttek rajta egyet. Pedig a környezet ma támogatónak ígérketik, a dollár jelentősen gyengül.
Történelmi mélypontra esett az indiai deviza
Az indiai rúpia hétfőn történelmi mélypontra süllyedt a dollárral szemben, miközben a helyi részvénypiacokról folytatódott a tőkekiáramlás. A valutára nehezedő nyomás ellenére az ázsiai devizák többsége erősödni tudott a gyengülő amerikai dollárral szemben.
Gyengül a dollár, fontos napok állnak előttünk
Az ázsiai piacokon hétfőn gyengült a dollár, miközben a befektetők a világgazdaságban várható jelentős változásokra készülnek. Az Egyesült Államokban közeledő elnökválasztás és a várható kamatcsökkentés komoly hatással lehet a kötvényhozamokra és a devizaárfolyamokra.
Nehéz hét vár a forintra, de hétfő reggel eddig jól alakul a helyzet
A múlt hét sem alakult jól a forint számára, 410 közelébe gyengült a jegyzés az euróval szemben, míg a hetet még közelebb kezdte a 400-hoz. Ma reggel 407 forint 70 fillérbe kerül az euró, eddig minimális erősödést látunk, ilyen korán reggel még nem jellemzőek a nagy mozgások.
A dollár ma reggel komoly gyengülést mutat az euróval szemben,
0,6% a dollárgyengülés. Az előző hetekben komoly dollárerőt láttunk, ami összefügött azzal, hogy az amerikai elnökválasztáson Donald Trump esélyei nőttek, az exelnöük gazdaságpolitikája pedig a piaci várakozások szerint erősebb dollárral jár együtt. A ma reggeli dollárgyengülésre magyarázat lehet a New York Times/Siena College tegnap este közölt felmérése, amely szerint Kamala Harris új szavazókat szerezhetett Trump kárára, és a levélszavazatokban eddig vezet.
A dollárgyengülés miatt az amerikai devizával szemben jelentősen erősödik a forint hétfő reggel, 0,7%-os erősödést látunk, 374 közelébe került a jegyzés.
A hét legfontosabb eseménye az amerikai elnökválasztás, ennek hatására esett nagyot a forint az elmúlt hetekben, amelyre a múlt heti magyar GDP-adat rátett egy nagy lapáttal.
A két esélyes devizapiacra gyakorolt hatásáról már írtunk, ám ahogy jönnek az első eredmények, az egész komoly mozgásokat hozhat. Magyar idő szerint kedd éjszaka jönnek az első eredmények, szerdán pedig már kamatdöntő ülést tart az amerikai jegybank, a Federal Rerserve. Mivel a forintkamatok és a dollárkamatok közti különbözet a várakozásokban meghatározóak a magyar deviza számára, erre az eseményre is nagyon oda kell figyelni.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ