Szerdán közel egy hetes oldalazás után 0,4%-ot erősödött az euró a dollárral szemben, ami azután külön meglepő, hogy bármilyen oldalról is nézzük a dollár vonzóbbnak tűnik. Magasabb az amerikai növekedés és a kamatok sem a tengerentúlon alacsonyak. Ilyen körülmények között mégis miért tudna erősödni az euró?
Érdemes megnézni a kérdést abból a szempontból is, hogyha találunk valami érdekeset abból akár egy befektetési ötlet is keletkezhet.
Kezdjük az alapokkal
Általában egy devizapár mozgását 2+1 tényező határozza meg: 1) a kamatkülönbözet, 2) a növekedési különbözet, 3) és a várakozási komponens/pozícionáltság. Utóbbi alatt azt kell érteni, hogy a bejövő új információk mennyire változtatják meg a befektetők gondolkodását és ezen keresztül pozícionáltságukat. Ez főleg akkor lehet fontos, ha túlzottan egyik irányba pozícionálták magukat a piaci szereplők.
- Kamatkülönbözet: Ez továbbra is a dollár mellett szól abszolút értékben, hiszen az amerikai kamatok érdemben magasabbak, mint az euróövezetben és ebben a közeljövőben nem várható változás. Ráadásul a költségvetési helyzet az USA-ban rosszabb, ami a kötvénykínálat emelkedésén keresztül magasan tarthatja az amerikai kötvényhozamokat, ami áttételesen szintén a dollár malmára hajtja a vizet. Itt elég csak arra gondolni, hogy a német 2 éves kötvény hozama 2,3%, míg az amerikaié közel 4,2%.
- Növekedési különbözet: Ebben is USA vezet, hiszen a harmadik negyedéves GDP adatok alapján az USA 0,7%-kal nőtt az előző negyedévhez képest, míg az euróövezet 0,4%-kal. Az éves növekedési dinamika pedig 2,7% az USA-ban, de csupán 0,9% az euróövezetben.
- Várakozási komponens: Ennek a tényezőnek az alakulása más sokkal érdekesebb, mint az előző kettőé. A nyári amerikai recessziós félelmek óta az a piaci konszenzus, hogy az USA gazdasága a költségvetési helyzetet leszámítva makulátlan és a növekedés erős. Ebből a nézőpontból a legfrissebb negyedéves GDP adat nem volt meglepetés, sőt éppen csak arra volt elegendő, hogy életben tartsa ezt a konszenzust. Ezzel szemben az euróövezetet mindenki lesajnálta és temette, ezért itt a léc nagyon alacsony volt, amit meg kellett ugrani. Mivel az euróövezeti GDP érdemben a konszenzus felett alakult (0,4% vs. 0,2%), ezért ennek tényleg volt meglepetésfaktora.
Az alábbi ábra jól mutatja az utóbbi faktor hatását. Az elmúlt időszakban nagyot nőtt az euróellenes pozíciók mértéke, ilyenkor pedig egy kisebb, a narratívával ellentétes hír is nagyobb mozgásokat tud indukálni.
Mi lesz akkor most az euróval?
Fundamentális oldalról továbbra is a dollár mellett szólnak erősebb érvek, viszont igaz az is, hogy olyan magasak az amerikai gazdasággal kapcsolatos elvárások, hogy innen könnyebb csalódást okozni. Az euróövezetnél pedig éppen fordított a helyzet. A lesajnált öreg kontinenssel szemben olyan pesszimisták a befektetők, hogy itt már könnyebb pozitív meglepetést okozni.
Egyelőre a tegnapi euróerősödést még nem tekintenénk trendszerűnek. Egy új trend indításához egy visszatekintő harmadik negyedéves adat kevés lesz. Ugyanakkor a jövő héten amerikai elnökválasztás lesz. Jelenleg a piac egyértelműen Donald Trump elnökjelölt győzelmét árazza és emiatt is erősödik a dollár is.
Amennyiben mégsem Trump elnökjelölt győzne, akkor az az eurónak is egy lökést adhatna.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ