Devizapiaci csőlátás
A forint euróval szembeni árfolyama nem is olyan régen – 2024 májusában – jelentős erősödést mutatva robogott a 380-as szint irányába. Aztán valami eltört, de itt és most nem ez a lényeg. Egy meglehetősen gyors visszaigazodást követően júniusra a forint megérkezett a 390–400 közötti sávba és mint egy jó drótszamár-pásztor, aki már megjárta a helyi italboltot, pilinckázik az út két széle között. Ez egyből három kérdést is felvet. De valójában csak kettőt, ha nem az ittas biciklizésre kívánunk fókuszálni, hanem inkább a devizapiaci folyamatokra.
Az első, hogy mik azok a láthatatlan erők, amelyek a forintot az egyébként egyre szűkülő sáv két széle között tartják. Az a helyzet, hogy mára a forint piaca teljesen kettészakadt, és két végletes nézet alakult ki a devizapiaci kereskedők között. Egyik oldalról a magyar gazdaság alapfolyamatai nem éppen rémisztőek, miközben a külső egyensúlyi mutatók pozitív rekordokat döntögetnek. Mondjuk ez éppen a gyenge belső kereslet miatti lanyha import nyomán alakult ki, de ettől még a gazdasági helyzetkép nem tragikus. Az infláció jobbára megszelídült vagy megszelídítették (kinek-kinek vérmérséklete szerint) és a pozitív reálkamatok is még mindig kecsegtetőek a befektetők számára.
De akkor miért nem tud a forint mostanában 392 alá benézni az euróval szemben?
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Mi befolyásolja a forint árfolyamát?
- Jöhet-e a 400-as euró?
- Mit lép a Magyar Nemzeti Bank?
- Mi vár az euró/dollárra?
- Hogyan hat az amerikai elnökálasztás a forintra?
- Milyen hatása lesz a forintra a magyar választások közeledésének?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!