A forint euróval szembeni árfolyama kibillent a korábbi 370-390 közötti kereskedési sávból. Ha sikerül beazonosítani ennek az okait, akkor a kérdés már csak az, hogy ebből milyen következtetést lehet levonni a forint idei árfolyampályájára. Nézzük először azt, hogy milyen hírek hatottak a forintra az elmúlt hetekben! A hírek természete, illetve vonatkozási pontjai alapján három fő halmaz képezhető:
- külső - Magyarországtól független - hírek;
- hazai gazdasági hírek;
- hírek a hazai gazdaságpolitikáról/politikáról.
A külső híreket célszerű most itt leszűkíteni azokra, amelyek az euró/dollár árfolyammozgására hatással lehetnek. Mit láttunk? Február közepéig egy jelentősebb dollár-erősödés történt, majd ennek némi korrekciója.
Hagyományosan a dollárerősödés nem tesz jót a feltörekvő piaci devizáknak, a saját referenciadevizához képest is gyengülni szoktak ilyenkor (fordított esetben pedig erősödni). A dollárerősödés háttérben az eltérő pályán mozgó európai és amerikai gazdaság áll.
Egyéves mélypont közelében a forint
- Milyen tényezők gyengítik a forintot?
- Mikor lehet 400 az EURHUF?
- Hogyan hat a forintra a gazdaságpolitika?
- Mi stabilizálhatja a forintot?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!