Egyre erősebb a forint
A decemberi 386 forint közeli csúcsokhoz viszonyítva már több mint 8 egységet erősödött a hazai fizetőeszköz az euróhoz viszonyítva, annak ellenére, hogy a kamatelőny csökkenésével alapvetőbben egy, a külső tényezőkkel szemben jóval sebezhetőbb forintot lehetett vizionálni, ennek azonban egyelőre nyoma sincs, elsősorban az uniós forrásokkal kapcsolatos kedvező híreknek köszönhetően.
Mitől ilyen erős a forint?
A forintot erősítő hatások közül a legfontosabb egy fundamentális tényező. Az elmúlt egy évben a külkereskedelmi mérleg óriási többletbe fordult, tavaly novemberben már egyetlen hónapban 1,7 milliárd euróval haladta meg az árukivitel a behozatalt. Ez azt jelenti, hogy az áruforgalomhoz kötődő devizaváltások nettó forinterősítő hatásúak. Vagyis amíg az energiaválság időszakában a külső egyensúlyunk felborult, és ez nagy leértékelődési nyomást helyezett a forintra, addig most ennek épp a fordítottját láthatjuk.
Szintén forinterősítő hatású az uniós támogatások körüli vita (ideiglenes) nyugvópontra jutása. Az uniós források beáramlása ugyan a hazai gyakorlat szerint tranzakciós alapon nem okoz forinterősödést (az euró nem a devizapiacon, hanem a jegybanknál váltódik forintra), de a közvetlen hatások így is fontosak. Az EU-források megindulása enyhíti a költségvetés finanszírozási feszültségét, dinamizálja a gazdaságot, és az éles viták elcsitulása általánosságban is jótékonyan hat a befektetői kockázatérzékenységére.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!