Mi történik a dollárral?
Az utóbbi egy hétben majdnem 3%-kal erősödött a dollár az euróval szemben, az év eleje óta pedig 7,4%-os szárnyalást láttunk az amerikai deviza szempontjából. Csütörtök reggel átmenetileg az 1,05-ös lélektani határt is áttörte a jegyzés, amire több mint öt éve, 2017 elején volt utoljára példa.
Egyszerre több dolog támogatja most a dollárt, ezeknek tudható be a szinte megállíthatatlan erősödés:
- Továbbra is megvan az erős széttartás a Fed és az EKB monetáris politikája között. Az amerikai jegybank márciusban már 25 bázisponttal megemelte a kamatot és további intenzív szigorítást jelez előre, eközben az eurózóna központi bankja még csak mostanában mutatja az első jeleit, hogy a kiváró stratégia esetleg hibás lehetett.
- A háború kitörése után a piacon kialakult egy általános kockázatkerülés, ami a dollár erősödését hozta. Jelenleg ugyanis az amerikai deviza a legfontosabb menekülőeszköz a befektetők szemében.
A két nagy jegybank közti különbség a jövő héten várhatóan csak tovább nő majd, hiszen szerdán a Fed minden bizonnyal megemeli ismét az irányadó kamatot. A piac most 50 bázispontos szigorítást áraz, de egyes vélemények szerint az sem zárható ki, hogy nyáron 75 bázispontos tempóra kell majd gyorsítani.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!