A forint egy hónapja szinte folyamatos felértékelődési trendben van, hiszen a július közepére jellemző 360 feletti tartományból mostanra a 350 alatti tartományba erősödött az euróval szemben. Minderre ráerősített az MNB tegnapi kamatdöntése, amelynek során immár 1,5%-ra emelte az alapkamatot az infláció elleni küzdelem jegyében. Ez a régióban is kiemelkedő kamatot jelent (a lengyel ráta 0,1%-os, a cseh 0,75%-os, a román 1,25%-os), de közben az is igaz, hogy nálunk az egyik legmagasabb az infláció egész Európában.
Mindenesetre egy olyan befektetőnek, aki euróban gondolkodik és szerez rá finanszírozást, a mínusz 0,5%-os eurózónás és a plusz 1,5%-os magyar alapkamat közötti érdemi különbség (pozitív carry) már egyre inkább vonzóvá teszi a forint vásárlását.
Az MNB tegnapi 30 bázispontos újabb kamatemelésére abszolút számított a piac, arra viszont nem (sokan), hogy az állampapír vásárlási programját (QE) már ettől a héttől elkezdi lassítani és lényegében a leállítási pályát is vázolta. Utóbbi fontos tényező, mert előretekintve a forintpiaci likviditás kevésbé fog nőni, mintha a QE programot kitartóan, változatlan ütemmel folytatta volna a (jegybanki vezetés által rendszeresen bírált) magas költségvetési deficit megtámogatása érdekében.
Miről szól ez az elemzés?
- Összefoglaljuk röviden, hogy mi vezetett a forint eddigi erősödéséhez és mindez milyen technikai vonalak mentén zajlott.
- Megnézzük, hogy az elmúlt 3 évi árfolyam mozgás alapján mely technikai vonalakra kell most figyelni.
- Azt is megnézzük, hogy az elmúlt 12 évi árfolyam mozgás alapján melyek az igazán fontos szintek.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!