Tavaly tavasszal alighanem sokan meglepődtek volna, ha előre látják, hogy az amerikai gazdaság lesz az első a világ nagy gazdaságai közül, amelyik maga mögött tudja a koronavírus-válságot. Az már nem igazán kérdés, hogy az Egyesült Államok GDP-je 2021 első negyedévében elérte a koronavírus-válság előtti szintet, az igazán nagy teljesítmény az, hogy
az USA gazdasága lehet az első, amelyik még idén év végén visszatalál a válság előtti növekedési pályára.
Erre az előrejelzések szerint még a korábban növekedési bajnoknak számító, fő rivális Kína sem lesz képes, amely a tőlük eredő koronavírus-járvány egészségügyi hatásait relatíve olcsón átvészelték, és már több mint egy éve nincs járvány, valamint még a külpiacok leállása és az első negyedéves sokk sem taszította recesszióba az országot 2020-ban. A gyors amerikai kilábalás okai között keresgélve megtaláljuk az ország adottságait, például a rugalmasságot és a válságtűrő képességet, de a kilábalás tempóját jelentősen megtolták a korábbi kormány által elfogadott fiskális ösztönzőcsomagok, Joe Biden elnök és a demokrata törvényhozás 1900 milliárd dolláros (a GDP mintegy 8%-át kitevő) ösztönzőcsomagja.
Miről szól még a cikk?
- Az amerikai gazdaság a partnerekhez képest gyorsabban lábal ki a válságból
- A kereskedelmi és költségvetési hiány idén is jelentős méreteket ölt
- A külkereskedelmi egyenleg romlása gyengítő hatással van a dollárra
- De számos más tényező van, ami miatt egyáltalán nem biztos, hogy a dollár összességében gyengülni fog
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!