A világ legnagyobb alapkezelőjeként ismert BlackRock ideiglenesen leállította a vállalatokkal folytatott részvényesi egyeztetéseit, miután az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) új iránymutatása szigorított az úgynevezett "befektetői aktivizmus" feltételein.
A BlackRocknak és több más alapkezelőnek is bevett szokása, hogy bizonyos ügyekben aktívan egyeztet a befektetési portfóliójában szereplő vállalatokkal, mielőtt sor kerülne az éves részvényesi szavazásokra. A tőzsdefelügyelet új szabályai ennek a gyakorlatnak szabnának gátat oly módon, hogy szigorúbb bejelentési kötelezettséget rónak az alapkezelőkre az ilyen jellegű lobbitevékenységük kapcsán.
A jövőben egy nagy hedge fund nehezebben tud majd nyomást gyakorolni a tőzsdei cégekre, legyen szó akár az igazgatótanács összetételéről, akár az ESG-szempontok alkalmazásáról.
Ez a lépés része annak a folyamatnak, amely az alapkezelők túlzottan nagy befolyását hivatott visszaszorítani.
A BlackRock 11 000 milliárd dollárnyi vagyont kezel, és számos amerikai tőzsdei vállalatban rendelkezik számottevő részesedéssel, ami mostanra átlépte a republikánus döntéshozók ingerküszöbét.
Az SEC változtatásait úgy is lehet értelmezni, hogy ezzel is eltávolodnak a Biden-kormányzat alatt kialakult működéstől. Végül az teheti fel az i-re a pontot, ha Paul Atkins elfoglalja a Trump által neki szánt vezető pozíciót az SEC élén, de Atkins jelölése egyelőre elhúzódik, jelenleg a szenátus megerősítésére vár.
A hírt sem az SEC, sem a BlackRock nem kommentálta, és azt sem lehet tudni, hogy más alapkezelők (Vanguard, State Street) is követik-e majd a BlackRock példáját. Mindenesetre egyre gyakoribbá válik az a magatartás a pénzügyi szektor legnagyobb szereplőinek körében, hogy igazodnak a Trump által kijelölt klímaszkeptikus irányzathoz, és háttérbe szorítják az ESG-kritériumok érvényesülését. De nem mindenki áll be a sorba: múlt héten röppent fel a hír, hogy nyugdíjalapok egy csoportja igyekszik kikényszeríti partnereiből a klímaszempontokat is figyelembe vevő döntéshozatalt.
Címlapkép forrása: Andrew Harnik/Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ