A hedge fundok a "tevékenység-megszüntetési záradékra" játszanak, amely kimondja, hogy ha egy cég eladja egy jelentős üzletágát, vagy kettéválik, az szerződésszegésnek minősülhet, és ilyenkor azonnal névértéken kell visszavásárolnia a kibocsátott kötvényeit. Az érintett vállalatok közé tartozik az Annington, a Just Eat Takeaway, a holland állami áramszolgáltató Tennet és a svéd SKF.
Az opportunista intézményi befektetők árgus szemekkel figyelik az ilyen eseményeket, és
a kötvényeket először diszkontáron felvásárolják, majd peres úton próbálják elérni, hogy a vállalatok névértéken vásárolják vissza azokat.
Az Annington például 6 milliárd fontért adta el 36 000 katonai lakóingatlanból álló portfólióját a brit kormánynak. Ebből a pénzből törlesztett egy 400 millió fontos hitelt, megszüntetett egy 100 milliós hitelkeretet, valamint 3,35 milliárd fontos kötvény-visszavásárlási ajánlatot tett, amely a piaci árnál magasabb, de névértéknél alacsonyabb. Egyes kötvénytulajdonosok ezt elutasították, és ügyvédeikkel azt állítják, hogy a cég megszegte az ide vágó szabályokat. Ha a befektetőknek sikerül névértéken visszafizettetniük a kötvényeket, azzal 30%-os nyereséget érhetnek el.
Hasonló eset történt a belga vegyipari óriás, a Solvay esetében is, amikor a cég üzletágának leválasztása után a befektetők azt követelték, hogy névértéken fizesse vissza az adósságait. A Solvay végül engedett, és azok a befektetők, akik 90 cent alatt vásároltak tőle kötvényeket, jelentős nyereséget realizáltak. A Tennet esetében a pereskedés egyelőre szünetel, mivel a német kormány visszalépett az üzletág megvásárlásától. A Just Eat Takeaway és a WHSmith szintén a befektetők célpontjaivá váltak, miután előbbinél a Grubhub eladása, utóbbinál a brit bolthálózat lehetséges értékesítése miatt merült fel a záradék alkalmazásának lehetősége.
A stratégia főként a 2019–2021 közötti időszakban, alacsony kamatkörnyezetben kibocsátott kötvényeknél működik, amelyek most névérték alatt forognak. Mivel ezeknek a kötvényeknek alacsony a kamatozásuk, a mostani hozamkörnyezetben diszkontáron forognak, így a spekulánsok nyerhetnek azon, ha jogi úton elérik a névértéken való visszafizetést. Noha néhány ügy, például a Solvay esete, sikeres volt a befektetők számára, szakértők szerint minden jogvita egyedi, és nem garantált, hogy minden vállalat engedni fog a követeléseknek.
Címlapkép forrása: Atstock Productions via Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ