A Goldman Sachs célja, hogy vezető szerepet töltsön be az aktív tőzsdén kereskedett befektetési alapok (exchange traded fund, ETF) európai piacán. Közben a cég egyes konkurensei ugyancsak terjeszkedésre készülnek.
Hilary Lopez, a Goldman Sachs Asset Management EMEA-régióért felelős vagyonkezelési vezetője elmondta:
Jelentős lehetőséget látunk az aktív ETF-ekben, és célunk, hogy vezető szereplővé váljunk ezen a piacon Európában. (...) Még korai szakaszban járunk, de tavaly rekord mértékű tőkebeáramlást tapasztaltunk ezen a piacon. Könnyen lehet, hogy ezek az elkövetkező két évben megduplázódnak.
Lopez azt is hozzátette, hogy az ügyfélérdeklődésekre alapozva jelentős kereslet mutatkozik az aktív ETF-ek iránt.
Az ETF-ek a tőzsdéken forognak, így a befektetők valós idejű árfolyamokon kereskedhetnek velük. Ezek az alapok általában egy indexet követnek (pl. FTSE 100 vagy S&P 500). Népszerűségük az elmúlt évtizedben jelentősen nőtt, többek között azért, mert felettébb kedvező díjakkal működnek. Ezzel szemben az aktívan kezelt ETF-ek arra törekednek, hogy felülteljesítsék az indexet, oly módon, hogy az alapkezelők bizonyos részvényeket vagy kötvényeket felülsúlyozhatnak, míg másokat kizárhatnak a portfólióból.
A BlackRock és a Vanguard dominálják a piacot, amely globálisan már 13 800 milliárd dollárra bővült. Az európai piac azonban ehhez képest lényegesen kisebb méretű, nagyjából 50 milliárd dollárnyi kezelt vagyont kezel.
Múlt héten a Jupiter is betört az aktív ETF-ek piacára, míg a Schroders pénteken jelentette be, hogy azt tervezi, ugyanilyen ETF-eket dob piacra Európában.
Ugyanakkor bizonyos elemzők kétségbe vonják állnak az aktív ETF-ek befektetők számára nyújtott előnyeit, arra alapozva, hogy ezek az alapok kvázi újracsomagolt hagyományos befektetési alapokként működnek, amelyekből az ügyfelek egyre inkább eltávolodnának.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ