Január végén összesen 11 310 milliárd forintnyi megtakarítás volt forintos lakossági állampapírokban (a lakossági állampapírokon kívül természetesen a lakosság is fektet intézményi papírokba, például DKJ-kba), ami egy hónap alatt 47 milliárdos állománynövekedést jelent.
A január végi adat egyben új rekordot is jelent, sosem volt még ennyi megtakarítás lakossági állampapírokban.
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/l/a/k/lakpapir-1-732355.png)
Ennek az összegnek azonban van egy másik üzenete is, hiszen januárban kezdődtek meg a nagy kamatkifizetések, elsősorban a Prémium Magyar Állampapíroknál, így már valamiféle következtetést le lehet vonni arról, mi történt az állampapírpiacon múlt hónapban.
Ebben segítségünkre vannak a bruttó értékesítési adatok, amelyek azt mutatják meg, hogyan változott az állampapírok nettó állománya az esetleges visszaváltások nélkül.
Januárban a lakossági papírok bruttó értékesítése mintegy 610 milliárd forintot tett ki. Ez azt jelenti, hogy
az év első hónapjában mintegy 560 milliárd forintnyi összeg járt le, illetve váltottak vissza (mintegy 145 milliárdnyi lejárat volt egyéves papírban és MÁP Pluszban, amelyekből nem tudni, mennyi került vissza az állampapírpiacra).
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/l/a/k/lakpapir-2-732357.png)
Ha arra vagyunk kíváncsiak, mennyi lehetett az az összeg, amely ténylegesen elhagyta a lakossági állampapírokat januárban, ahhoz azt kell megnézni, mennyi lehetett a januári, lakossági papírokból érkező kamatfizetés, és ezt kell összevetni a fenti 47 milliárdos állománynövekménnyel.
Nagy Márton a minap azt közölte, hogy év elejétől február 4-ig a lakossági állampapírok után 315 milliárdot fizetett ki az államkassza,
vagyis EBBŐL 268 MILLIÁRD FORINT NEM LAKOSSÁGI ÁLLAMPAPÍRBA KERÜLT VISSZA JANUÁRBAN, AMI A KAMATFIZETÉS 85%-A (ennek egy része viszont megjelenhetett például az intézményi állampapírokban).
(A számokban nem kalkuláltunk friss tőkebeáramlással, esetenként az is javított az állományokon.)
Külön érdemes megnézni azt is, hogyan alakult azoknak a prémium állampapíroknak az állománya, amelyek januárban a kamatfizetést követően átárazódtak, de nem jártak le. A számok azt mutatják, hogy január közepe és vége között (vagyis abban az időszakban, amikor a kamatfizetések történtek)
a két papírból összesen mintegy 316 milliárd forintnyi tőke távozott.
A legtöbb pénz az addig legnagyobb sorozatnak számító, 2033-ban lejáró papírból távozott:
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/p/m/a/pmap-732371.png)
Nagy Márton múltkori posztjában az is szerepelt, hogy a lakosság mintegy 139 milliárd forinttal növelte az állampapír-állományát, és mivel a lakossági állomány közben 47 milliárddal nőtt, ebből kiindulva közel 100 milliárd forint az intézményi állampapírokban csapódhatott le.
Ha részletesebben megnézzük az egyes konstrukciókat, az alábbiakat emelhetjük ki:
- a Prémium Magyar Állampapírban lévő megtakarítás 6625 milliárd forintot tett ki, ami tehát igen jelentős, 336 milliárdos csökkenést jelent egy hónap alatt, miközben lejáratok még nem voltak a PMÁP-ban januárban (ennek zöme a két kamatfizető sorozatból távozott). Bár számításaink szerint múlt hónapban az állam mintegy 250 milliárd forintot fizetett ki csak a PMÁP kapcsán a befektetőknek, ez az összeg nagyon úgy tűnik, hogy nem a prémium állampapírban kereste magának az új helyét.
- A nagy nyertes egyértelműen a FixMÁP lett, a konstrukció állománya egy hónap alatt 364 milliárd forinttal 1380 milliárd forint fölé bővült, amivel megelőzte a bónusz állampapír állományát is. Mindez azt jelzi, hogy a megtakarítók a jövőben alacsonyabb inflációra, és ezáltal alacsonyabb PMÁP-kamatokra számítanak (ez pedig felértékeli a fix kamatozású papírok vonzerejét). Valószínű, hogy a januári PMÁP-kamatok nagyobb összegben a FixMÁP-vásárlásnál jelentek meg.
- A második legnépszerűbb papír a FixMÁP mögött a BMÁP lett, ahol egy hónap alatt 75 milliárddal nőtt az állomány, 1284 milliárd forintos szintre.
- A Babakötvény a januárt közel 405 milliárd forinttal zárta, ami már nem mutat olyan nagy ugrást az előző hónaphoz képest. Ahogyan a PMÁP-ok, úgy a Babakötvény is átárazódott idén, a korábbi 20,6%-os kamatozásról 6,7%-ra, igaz, még mindig van egy olyan sorozat, ami a 20,6%-os kamaton ketyeg.
Az egyes lakossági állampapírok havi állományváltozását az alábbi ábra mutatja be:
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/l/a/k/lakpapir-6-732377.png)
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ