Ráharaptak a TBSZ-re a magyarok
Több kormányzati lépés együttes hatása is érződött az utóbbi másfél évben a TBSZ-ek piacán:
- Egyrészről 2023. nyarán a megtakarítási és a befektetési piacon életbe lépő – 15%-os kamatadón felüli – 13%-os szociális hozzájárulási adót jelentett be a kormány,
- másrészről idéntől életbe lépett az a módosítás, amelynek értelmében az 5 éves tartási időtávon belüli feltörés esetén a 15%-os kamatadó mellett szochót is fizetni kell egy ilyen számla után. A tavaly novemberi döntés eredményeképpen tehát egészen decemberig még rövid távra is lehetett szocho-mentesen TBSZ-t nyitni, a szolgáltatók nyilván erre rá is erősítettek a kommunikációjukban az ügyfelek felé.
A fenti intézkedések jelentősen felpezsdítették a TBSZ-ek iránti keresletet, előbbi például azért, mivel a 15%-os kamatadón felüli 13%-os szociális hozzájárulási adó a TBSZ-ekre sokáig nem vonatkozott (a TBSZ-számlákon keletkező nyereség ugyanis tartós befektetésből származó jövedelemnek minősül, nem pedig kamatjövedelemnek). Nem véletlen, hogy sokan igyekeztek ilyen módon elkerülni az újabb adót. Tavaly novemberben aztán a szochó kiterjesztése megintcsak hasonló megfontolásokat eredményezett.
Mindez a számok szintjén is meglátszik: az MNB friss, negyedik negyedéves számai szerint
december végén már 386,5 ezer TBSZ-számla volt az értékpapír szolgáltatóknál, az ezeken lévő megtakarítások állománya pedig megközelítette a 6200 milliárd forintot.
A negyedéves adatokból kitűnik, hogy 2023. nyara óta minden negyedévben nőtt a TBSZ-számlák darabszáma, ez a növekmény 2024. első negyedévében csúcsosodott ki. Érdekes, hogy bár a növekmény fennmaradt, a fokozott lendületvesztés év végén is érződött, tehát a rövid távra is szochómentes TBSZ lehetősége nem mozgatta már meg annyira a tömeget.
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/t/b/s/tbsz-1-731685.png)
Összességében
másfél év alatt 112,5 ezerrel nőtt a TBSZ-számlák száma, a rajtuk elhelyezett összeg pedig több mint 2700 milliárd forinttal bővült, vagyis előbbi több mint 40%-os, utóbbi 78%-os bővülésnek felel meg.
Az elmúlt egy évben pedig 29, illetve 42%-os bővülésről beszélhetünk.
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/t/b/s/tbsz-2-731687.png)
Az MNB adatsora szerint a hitelintézeteknél tartják a legtöbb TBSZ-t a magyarok, legyen szó számlaszámról vagy állományról. Az viszont érdekesebb, hogy az elmúlt másfél évben nemcsak arányaiban, hanem darabszámban is több TBSZ-t nyitottak a befektetők a befektetési vállalkozásoknál.
Az adatok azt mutatják, hogy 2023 júniusa és 2024 decembere között a brókercégeknél több mint 56 ezerrel nőtt a számlák száma, ami több mint 50%-os bővülés. Mindeközben a bankoknál az 55 ezret meghaladó számlabővülés 37%-os növekedést eredményezett.
A szochóval kapcsolatos változásokból a legnagyobb mértékben tehát a befektetési szolgáltatók profitáltak.
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/t/b/s/tbsz-3-731695.png)
A NYESZ is felpörgött
Mindeközben pozitív fejlemények látszódnak a hosszú távú nyugdíjcélú megtakarítások piacán is azzal, hogy nőtt a NYESZ-számlanyitási aktivitás. December végén a piacon összesen több mint 96 ezer NYESZ-számla működött, az ezeken lévő megtakarítások állománya 575 milliárd forintot tett ki.
Egy év alatt tehát közel 5700-zal bővült a NYESZ-számlák száma, a megtakarítási állomány pedig közel 90 milliárd forinttal nőtt, vagyis előbbi bő 6%-os, utóbbi bő 18%-os bővülésnek felel meg.
Tegyük hozzá, hogy a TBSZ és a NYESZ esetén az állománynövekedés egy jó részéért vélhetően a kedvező piaci környezet és az ezzel járó árfolyamfelértékelődés felel, de mindezzel együtt is pozitív kicsengésű, hogy az évek óta inkább stagnáló állomány végre növekedésnek indult a NYESZ-nél, az pedig még üdvözlendőbb, hogy
a gyakorlatilag folyamatosan csökkenő számlatrendet sikerült végre megtörni.
Erre jön még rá az is, hogy az Államkincstár is elindította a NYESZ-szolgáltatást, egy év alatt pedig már több mint 5 ezren nyitottak nyugdíj-előtakarékossági számlát itt, az egy főre jutó számlaérték átlagosan 650 ezer forint. A valós növekmény ennél sokkal nagyobb lehet, az Államkincstári adatokat az MNB adatsora ugyanis nem tartalmazza.
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/n/y/e/nyesz-4-731577.png)
Egy tavaly októberi gyűjtésünk szerint az egyes szolgáltatók közül az Equilornál volt a legmagasabb az egy ügyfélre jutó TBSZ-vagyon közel 90 millió forinttal (egy ügyfélnek több TBSZ-számlája is lehet).
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/t/b/s/tbsz-5-731701.png)
Ugyanezek a számok a NYESZ esetén azt mutatják, hogy az egy ügyfélre jutó legmagasabb NYESZ-vagyon az UniCreditnél volt 10 millió forinttal.
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/n/y/e/nyesz-6-731703.png)
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ