A bónusz papír kamatbázisát továbbra is a 3 hónapos DKJ-hozamok átlaga adja, erre jön rá egy évi 1,5, majd 2027-től évi 2,5 százalékpontos kamatprémium.
A mostani kamatemelés 7,05%-ra annak köszönhető, hogy az utóbbi hetekben kissé megugrott a 3 hónapos DKJ-k aukciós hozama.
Mit kell tudni a bónusz állampapírról?
Jelenleg kettő, egy 2028-ban és egy 2029-ben lejáró BMÁP közül választhatnak a befektetők.
Ezek közös jellemzője, hogy
- A kamat mértéke a kamatbázisból és a kamatprémiumból adódik össze, akárcsak az inflációkövető állampapírok esetében.
- A kamatbázis ez esetben nem az inflációval, hanem a kamatmérték meghatározásának időpontját megelőző négy eredményes, 3 hónapos Diszkont Kincstárjegy aukción kialakult átlaghozamok adott aukción elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlagával egyezik meg.
- A fentiekből adódik, hogy a kamat mértéket három havonta frissítik, vagyis az éppen aktuális DKJ-hozamok szerint változik. A kamatfizetés is három havonta történik, az előző kamatperiódusra érvényes időarányos kamat kifizetésével.
- Mindkét papír idő előtti visszaváltása esetén a befektetőknek 1%-os visszaváltási díjjal kell kalkulálniuk (azaz jelenleg 99%-os árfolyamon váltja vissza őket az Államkincstár).
A két BMÁP közötti különbség a kamatprémiumban keresendő:
- Míg a 3 éves BMÁP esetén a teljes futamidőn keresztül 1,5 százalékpontos kamatprémiumot kínál az ÁKK, addig
- a közel 5 éves BMÁP-nál változik a kamatprémium mértéke: az első három évben ennek mértéke 1,5 százalékpont, míg az utolsó 2 évben már 2,5 százalékpontra emelkedik.
Az utóbbi időben a DKJ-hozamok csökkenésével párhuzamosan a BMÁP-kamatok is visszaestek, a mostani pár hétben látott fordulat azonban jó hír lehet a megtakarítóknak, hiszen a két BMÁP-papír kamat meghaladja a lakossági kereslet alapján jelenleg legnépszerűbbnek mondható FixMÁP 6,5%-át, igaz, változó kamatozás mellett, így csökkenő hozamkörnyezetben csökkenhet, majd eltűnhet vele szemben az előnyük.
Minden esetre azok számára is megfontolandó opció lehet, akik a prémium állampapírjaik sorsán gondolkodnak. Igaz, a 2029/N papír már csak január végéig vásárolható, februárra vélhetően új BMÁP-pal jön ki az ÁKK, a kérdés már csak az, hogy a nagy PMÁP-kamatfizetések árnyékában tervez-e valamivel vonzóbb prémiummal kibocsátott BMÁP-ot piacra dobni az adósságkezelő.
Persze nehéz feltételezésekbe bocsátkozni a BMÁP jövőbeni hozamát illetően, hiszen a kamata 3 havonta, az éppen aktuális DKJ-hozamok függvényében változik. Becslésként azért megnéztük, hogyan változhat a 3 éves konstrukció kamata a DKJ-hozamok változása esetén.
Az 5 éves bónusz állampapír becsült kamatát az alábbi ábra mutatja. Ez alapján
legalább 4,3%-os átlagos DKJ-hozam kellene a következő 5 évben ahhoz, hogy a BMÁP verje a MÁP Plusz 5 évre kalkulált, 35,4%-os hozamát.
Ha tehát bízunk abban, hogy a DKJ-hozamok nem mennek 4% alá a következő 5 év átlagában, akkor érdemes lehet a BMÁP mellett dönteni a fix kamatot adó állampapírok helyett.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ