Szécsényi Bálint vezérigazgató a tavalyi éves főbb mozzanatok között kiemelte, hogy az Equilor több mint 70 ezer kötést hajtott végre a BÉT azonnali és derivatív piacán 2024-ben és több mint 2 milliárd forintos forgalmat bonyolított le a BÉT XTend piacán. Kiemelte azt is, hogy az elmúlt 20 évben több mint 3 000 milliárd forint értékű M&A tranzakciót bonyolított le sikeresen a társaság.
Makrogazdasági körkép
Muhi Gergely vezető elemző az idei kilátások kapcsán kiemelte, hogy Donald Trump megválasztásával kevésbé kiszámítható irányt vett az amerikai gazdaságpolitika. Választási ígéretei jelentősen negatívan hathatnak a világ, és az USA gazdaságára. Ezért nem kizárható, hogy elfogadásukig felhígulnak, vagy meg sem valósulnak.
Itthon a fennálló bizonytalanság beszűkíti a magyar gazdaságpolitika lehetőségeit, a jegybank esetében továbbra sem látnak teret kamatvágásra az első félévben.
Bár az év elején lehet némi korrekció a forint piacán, de az év második felétől ismételt gyengülésre számít az Equilor szakértői.
Varga Zoltán senior elemző a makropiaci helyzetképet mutatta be 2025-re:
- Az Egyesült Államok kapcsán kifejtette, hogy Trump győzelme alapjaiban változtathatja meg a gazdasági folyamatokat, bizonytalan a bevezetendő vámok inflációs és gazdasági növekedésre gyakorolt hatása. A gazdasági növekedés egyelőre dinamikus, az infláció visszaszorult, de felfelé mutató kockázatok látszanak. Kitért arra is, hogy a korábban vártnál jóval magasabb lehet a Fed-kamatpálya idén, Trump várható intézkedései miatt egyelőre nem tud kamatot vágni a Fed.
- Az eurózónában az inflációs aggodalmak helyett növekedési aggodalmakat lehet azonosítani. A német iparban egyelőre nincs érdemi fordulat, és széttartást látni a tagállamok gazdaságai között is. A költségvetési hiányok magasak, újabb kockázatként jelenik meg a védelmi kiadások növelése. Az idei évben összesen további 75-100 bázispontos vágás jöhet, de monetáris politikai eszközökkel többet nem tud tenni az EKB a növekedés érdekében, mivel azzal inflációt gerjesztene – hangsúlyozta.
- Az itthoni makropálya kapcsán kiemelte, hogy a második félévben élénkülhet a növekedés, a belső fogyasztás bővülhet és új gyártói kapacitások jönnek létre. A vártnál alacsonyabb növekedés is benne van azonban a pakliban, ha a külső kereslet visszaesik, visszafogott lesz a belső fogyasztás és a mezőgazdaságot is aszály sújtja. Úgy látja, egyelőre nincs tár a további kamatvágás előtt a vártnál magasabb amerikai kamatpálya, a gyengébb forint és a 4% fölé emelkedő hazai infláció miatt. Mindezek ellenére az első félévben egyik hitelminősítőtől sem várnak osztályzatmódosítást – emelte ki.
Mibe fektessünk 2025-ben?
Muhi Gergely a befektetési körképpel folytatta:
- A globális részvénypiacok kivételesen jó évet tudnak maguk mögött, az elmúlt 100 évben azonban csak 9 olyan év volt, amikor az S&P 500 két egymást követő évben is 20% feletti teljesítményt tudott elérni, nem árt tehát megfontoltnak lenni.
- Rövid távon érdemes lehet amerikai részvénybe fektetni, de nem feltétlenül az S&P 500-at kell keresni, hanem érdemes lehet egyenlő súlyozású S&P 500 indexet lekövető ETF-et vásárolni.
- Gyűlnek azonban a figyelmeztető jelek arra. hogy rövid távon jöhet egy korrekció a tőkepiacokon: erre utal egyrészt a túlzott pozicionáltság, a politikai bizonytalanság.
- Jó eszköz lehet ilyenkor a kockázatmentesebb befektetéseket előnyben részesíteni. Itthon arra számítanak, hogy a következő hónapokban jöhet egy új állampapír konstrukció, amely bent tarthatja az állampapírokban a lakossági megtakarításokat.
Kérdésünkre kifejtve elmondták, hogy az ÁKK eddig a korábban megszokott módon vásárolta vissza a forgalmazóktól a lakosság által visszaváltott lakossági állampapírokat, ebben nem láttak egyelőre semmilyen változást, és nem is számítanak ilyen lépésre - fűzte hozzá Szécsényi Bálint.
- Ezen felül a régióban érdemes lehet a lengyel részvényekben is gondolkodni, a makrokép nagyon kedvező árazást mutat. Jó választás lehet a lengyel szereplők között a Pepco, a Jeronimo Martins diszkont áruház.
- A hazai papírok közül a Gránit Bank, a Magyar Telekom részvényeit. a Midcap részvényei közül pedig a Waberer’s és az Opus papírjait emelték ki.
Devizapiac
Buró Szilárd pénzügyi innovációs vezető a devizapiaci körképpel folytatta:
- Az EURHUF kapcsán a forint gyengülését okozhatja a jelenleg vártnál gyorsabb kamatcsökkentés, az olyan makro problémák, mint a költségvetési hiány és a lendület elmaradása, a végleg elvesző EU források és a hitelminősítők újabb értékelései (április - június). A hazai devizát erősítheti azonban az, ha fennmarad a magas kamatszint, ha megérkezik idén a gazdasági lendület és a piacok is megnyugodnak.
Összességében arra számít, hogy a forint árfolyama a mostanihoz képest még gyengülhet, és az év végén 420 forint körül alakulhat az euró árfolyama.
- Az euró-dollár árfolyam kapcsán kitarthat a dollár ereje, de nem egész évben – hangzott el. Összességében tovább nőhet a kamatkülönbség a dollár javára, hiszen van, aki már csak egy Fed-mérséklést vár idénre, Európában viszont muszáj lenne beindítani a gazdaságot, ami miatt 2% fölé is mehet a kamatkülönbség.
Árupiacok
- Az árupiaci kilátások kapcsán az olajnál kiemelték, hogy kínálati oldalon érkeztek a nagyobb problémák, de azért a kereslet oldalán is sok a kérdőjel. Jelenleg túlkínálati várakozás van, elszálló olajárra egyenlőre nem kell számítani – emelték ki.
- Az arany tavaly 40 alkalommal döntött új rekordot, és várakozásuk szerint idén kitarthat a lendület. Ennek okai között szerepel az, hogy a bitcoin nem vette át a helyét, hiába a magas kamatok, rendíthetetlen a trend, és a geopolitikai helyzet továbbra is segíti.
Címlapkép forrása: Portfolio
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ