Az Oxfam legfrissebb elemzése szerint
a világ leggazdagabb 1%-a mindössze 10 nap alatt felhasználta a 2025-ös globális szén-dioxid-kibocsátási keretből rá eső részt.
A jelentés rávilágít a szélsőséges vagyoni egyenlőtlenségek és a klímaváltozás közötti szoros összefüggésre, valamint sürgeti a kormányokat, hogy tegyenek lépéseket a legnagyobb szennyezők felelősségre vonása érdekében.
Az elemzés szerint a leggazdagabb 1% - körülbelül 77 millió ember, beleértve az évi 140 000 dollárnál többet keresőket - kevesebb mint másfél hét alatt átlagosan 2,1 tonna szén-dioxid-kibocsátást okozott fogyasztási szokásaival.
Összehasonlításképpen, az emberiség legszegényebb 50%-ához tartozó egyénnek három évbe telne ugyanennyi szennyezés előidézése.
A jelentés rámutat, hogy a leggazdagabb 1% évente több mint kétszer annyi szén-dioxid-kibocsátásért felelős, mint az emberiség legszegényebb fele. Ugyanakkor a klímaváltozás negatív hatásait leginkább a szegényebb rétegek érzik, különösen a trópusi régiókban élők.
Az Oxfam korábbi kutatásai konkrét példákkal is szolgálnak a szupergazdagok pazarló életmódjára. Jeff Bezos, az Amazon alapítójának két magánrepülőgépe például 12 hónap alatt annyi szén-dioxidot bocsátott ki, mint amennyit egy átlagos Amazon-alkalmazott 207 év alatt termelne.
Chiara Liguori, az Oxfam vezető éghajlatpolitikai tanácsadója így nyilatkozott:
Bolygónk jövője egy hajszálon függ, a szupergazdagoknak mégis engedik, hogy pazarló életmódjukkal és környezetszennyező beruházásaikkal továbbra is elherdálják az emberiség esélyeit.
Az Oxfam számításai szerint ahhoz, hogy a globális felmelegedést 1,5 Celsius-fokra korlátozzák, a leggazdagabb 1%-nak 2030-ig 97%-kal kellene csökkentenie a 2015-ös kibocsátási szintjét. Az elemzés szerint azonban valószínűleg csak 5%-os csökkentés várható.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ