A BlackRock, amely mintegy 11 500 milliárd dollárnyi vagyont kezel, egy ügyfeleknek címzett levélben indokolta döntését. A vállalat szerint bár globális ügyfeleinek kétharmada elkötelezte magát a kibocsátás nullára csökkentése mellett, az NZAMI-tagság "zavart okozott a BlackRock gyakorlatával kapcsolatban, és különböző állami tisztviselők jogi megkereséseinek tette ki" a céget.
A vagyonkezelő hangsúlyozta, hogy a kilépés nem változtat a termékfejlesztési és portfóliókezelési gyakorlatán. "Portfóliómenedzsereink továbbra is értékelik az éghajlattal kapcsolatos lényeges kockázatokat" - közölte a BlackRock.
Az NZAMI egy olyan szervezet, amelynek tagjai vállalják, hogy támogatják az üvegházhatású gázok 2050-ig történő zéró kibocsátásának célját.
A csoport jelenleg több mint 325 aláírót számlál, akik összesen több mint 57 500 milliárd dollárnyi vagyont kezelnek.
A BlackRock kilépése egy szélesebb tendencia része. Az elmúlt hetekben több nagy Wall Street-i bank is elhagyta a bankok hasonló klímaügyi szervezeteit. Ez a trend azt követően erősödött fel, hogy Donald Trump ismét megnyerte az amerikai elnökválasztást.
A republikánus vezetésű államok és kongresszusi bizottságok fokozódó nyomást gyakorolnak a környezetvédelmi célokat vállaló befektetési cégekre. Decemberben egy republikánus vezetésű kongresszusi bizottság tájékoztatást kért a BlackRocktól és több tucat más, az NZAMI-ban részt vevő vevő vagyonkezelőtől. Novemberben pedig Texas és 10 másik republikánus vezetésű állam beperelte a BlackRockot és riválisait, azt állítva, hogy aktivizmusuk csökkentette a széntermelést és növelte az energiaárakat.
Egyelőre úgy tűnik, a BlackRock lépése nem indított el láncreakciót. A State Street és a JP Morgan alapkezelői ága közölte, hogy továbbra is az NZAMI tagjai maradnak. Ugyanakkor egy másik jelentős alapkezelő, a Vanguard már 2022-ben kilépett a csoportból.
Az NZAMI szóvivője csalódottságának adott hangot a kilépések miatt.
Az éghajlati kockázat pénzügyi kockázat. Az NZAMI azért létezik, hogy segítse a befektetőket e kockázatok mérséklésében és a nettó nullára való gazdasági átállás előnyeinek realizálásában
- mondta.
A klímavédelmi kezdeményezések, mint például a 2020-ban létrehozott NZAMI, kezdetben széles körű támogatást élveztek. Az ENSZ 2021-es klímakonferenciája további lendületet adott ezeknek az erőfeszítéseknek. Az amerikai republikánus tisztviselők azonban, különösen az energiatermelő államokból érkezők kritizálták ezeket a törekvéseket, azt állítva, hogy megsértik a trösztellenes törvényeket.
Forrás: Reuters
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ