Ezek a befektetések hoztak sokat a konyhára
Az összességében továbbra is jó tőkepiaci környezetben a hazai befektetési alapok tavalyi hozama sok esetben kiemelkedő volt, folytatódott tehát a 2023-ban látott erős teljesítmény 2024-ben is.
Külön érdemes kiemelni a részvényalapok kategóriáját, mivel a top15-ös listát szinte végig dominálják.
Látható, hogy a legjobban teljesítő 15 alap közé 32% feletti éves hozammal lehetett csak bekerülni tavaly, a listára a már említett részvényalapok mellett csak két árupiaci és egy abszolút hozamú alap tudott felférni. A részvényalapok körében változatos volt a felhozatal, találunk Észak-Amerikára, Törökországra, a magyar piacra, megatrendekre és az ESG-szempontokra fókuszáló alapokat is a listán.
A legjobb forintos, lakossági sorozat
- ismét a Hold Alapkezelő Platina Delta Alap A sorozata lett 55,5%-os tavalyi hozammal.
- Ezt az Erste Alapkezelő Arany Alapok Alapja DPM követte 41,6%-os hozammal,
- a harmadik helyen pedig az MBH Észak-Amerikai Részvény alap végzett 41,1%-os teljesítménnyel.
A legjobban teljesítő alapok tehát messze jobb hozamokat értek el tavaly, mint amit a legtöbb lakossági állampapír egy évre tud kínálni.
A táblázatokban minden esetben a forintos, lakossági sorozatok hozamadatait szerepeltettük. Minden alap esetében csak egy, lehetőség szerint az A sorozatot tüntettük fel. Fontos hangsúlyozni, hogy a múltbéli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőre nézve.
A legnagyobb vagyont kezelő, forintos befektetési alapok közé 346 milliárd forint kezelt vagyon alatt nem lehetett bekerülni, a legnagyobb ügyfélpénzeket az elsősorban az elmúlt két éves brutális tőkebeáramlásnak köszönhetően
- az OTP Optima kezelte december végén, több mint 1300 milliárd forintos kezelt vagyonnal.
- Ezt követte az Erste Ingatlan 756 milliárd feletti eszközértékkel, majd
- az OTP Tőkegarantált Rövid Kötvény alap 548 milliárddal.
A listát láthatóan a rövid kötvényalapok uralják, de találunk ingatlan-, vegyes- és tőkevédett alapot is a felsorolásban.
Nagyra duzzadt a 10 legnagyobb hazai alap összesített kezelt vagyona is:
míg 2023 év végén összesen 4728 milliárd forintot kezeltek, 2024 végén már a top 10 több mint 5500 milliárdot, tehát a teljes piaci vagyon több mint 30%-át, ami visszaeső piaci koncentrációt jelez a korábbi 40%-ról.
Taroltak a részvény-, az abszolút hozamú- és az árupiaci alapok
Íme az egyes kategóriák fontosabb tavalyi számai:
Abszolút hozamú alapok
A piacok általánosan jó tavalyi teljesítménye hozzájárult ahhoz, hogy egyéves időtávon a vizsgált 130 forintos lakossági alap sorozatból 118-nak sikerült a pozitív tartományban maradni, tehát az abszolút hozamú alapok szinte kivétel nélkül pozitív hozamot tudtak elérni.
2024-ben 59 olyan forintos, lakossági sorozat volt, mely 10% feletti hozamot tudott felmutatni az évre.
(Az alábbi táblázatban sorozatonként csak egyet tüntetünk fel.)
A legjobb tavalyi teljesítményt ismét a Hold Alapkezelő Platina Delta A sorozata érte el több mint 55%-os hozammal, az alap 3 éves viszonylatban is magas, évi 22% körüli hozammal bír.
Már-már szokás szerint tavaly ismét taroltak a Hold alapjai, a legjobban teljesítők listáján zömében holdos alapokat találunk. Az élen a Platina Deltát a sorban
- az Erste Local Strategy alap követi 26%-os éves hozammal, majd
- OTP Trend Alap A sorozata jön 24,5%-os teljesítménnyel.
Részvényalapok
Tavaly a 15 legjobban teljesítő forintos, lakossági részvényalap mindegyike 30% fölötti teljesítményt ért el, 3 éves viszonylatban pedig zömében 10% feletti hozamokat látunk.
Az is jól látható, hogy vegyes a kép a legjobban teljesítő sorozatok között: találunk Észak-Amerikára, Törökországra, a magyar piacra, megatrendekre és az ESG-szempontokra fókuszáló alapokat is a listán,
a legjobb éves hozamot az MBH Észak-Amerikai részvényalapja érte el több mint 41%-os (!) hozammal.
Tavaly gyakorlatilag nem nagyon lehetett melléfogni az amerikai piaccal, a főbb részvényindexek 20% felett emelkedtek, de kitartott a technológiai őrület is.
- Az ezüstérmes az OTP Török Részvény Alap A sorozata lett a maga 39,4%-os tavalyi teljesítményével,
- de a dobogóra a 38,5%-ot hozó MBH NEXT Technológia Alap HUF sorozata is felkerült.
Különdíjasként érdemes megemlíteni a megatrendekre és ESG-re fókuszáló alapokat is, amelyek rendre 32% feletti hozamot értek el befektetőiknek.
Kötvény- és pénzpiaci alapok
A volatilis piac ellenére is azt mondhatjuk, hogy szép évet zártak a hazai kötvényalapok, igaz, jóval szerényebb teljesítményeket látunk a 2023-as bőven 20% feletti hozamokhoz képest.
A legjobb tavalyi hozamot a forintos, lakossági sorozatok között az Eurizon Globális Vállalati Kötvény Alapok Részalapja érte el 15,5%-os hozamával,
az alap elmúlt három éves teljesítménye is kiemelkedő több mint 8%-kal.
A második a sorban az MBH Fejlett Piaci Vállalati Kötvény HUF sorozat 14,2%-os teljesítménnyel, a harmadik helyen pedig az Eurizon Globális Kötvény Alapok Részalapja végzett 13,6%-kal.
Az összes alap éves teljesítményét figyelembe véve 57 kötvényalapból 18 tudott 7% feletti éves hozamot elérni, vagyis ezek jobban hoztak, mint a tavaly januárban 7%-os fix kamattal indított FixMÁP (ennek kamata mostanra 6,5%-ra csökkent).
A pénzpiaci alapok közül csupán két forintos, lakossági sorozat maradt, ezek éves hozama sem mondható rossznak, miután profitálni tudtak az általánosan még mindig magas kamatszintekből.
Vegyes alapok
A legmagasabb éves hozamokat tavaly a vegyes alapok között az OTP céldátum alapjai érték el, ezek rendre 25-27% közötti hozamot értek el.
A toplistán ott vannak még az Amundi, a K&H, az MBH, az Eurizon, a Hold és a VIG alapjai is, ami pedig elmondható, hogy 16% alatti éves hozammal nem lehetett bekerülni a legjobbak közé.
Ingatlanalapok
- az első helyet ismét az MBH Ingatlan Alap viszi el a éves hozamadatok alapján (9,9%),
- ezt követően a legjobban teljesítő lakossági, forintos ingatlanalap a Gránit Alapkezelő által kezelt Torony Ingatlan A sorozata lett 9,1%-os tavalyi hozammal.
- A harmadik a listán a szintén gránitos MPT Ingatlan B sorozata 7,6%-kal.
Beszédes adat, hogy a legjobb hozamok listájára már valamivel nulla feletti hozammal is be lehetett kerülni, miközben a részvény, vegyes vagy abszolút hozamú alapoknál 10-15% alatti teljesítménnyel gyakorlatilag nem találkoztunk a legjobbak között.
Árupiaci alapok
Az árupiaci alapok között tavaly az aranyba fektető alapok teljesítettek messze a legjobban, az Erste alapjai 40% felett hoztak, de 20% felett van az Eurizon és az MBH arany alapja, valamint a Raiffeisen Nyersanyag alapjának B sorozata is. A nyersanyag alapokba fektetőknek jó hír tehát, hogy a 2023-as bukókat az alapok egész szépen ledolgozták.
Tőkevédett alapok
A hozamkörnyezet emelkedésével párhuzamosan még 2023-ban kerültek ismét fókuszba a tőke- és hozamvédett alapok, ezek között tavaly is találhattunk jó hozamot adó konstrukciókat. Az OTP Megatrend II. Alap például közel 15%-os éves hozamot ért el, ezzel megelőzve a második helyen befutó Eurizon Telekommunikáció alap 13%-át.
Származtatott alapok
A származtatott alapok között az első három helyen látunk 9% feletti teljesítményeket, ezek az Equilorhoz, a Holdhoz és a Gránithoz köthető alapok.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ