Idén robbanhat be csak igazán az ingatlanpiac
Nem volt kihívásoktól mentes tavaly az ingatlanpiaci szegmens, de az igazi áttörést sok szempontból az idei év hozhatja el. A szektor tavalyi visszafogott eredményei ellenére az idei kilátások már biztatók: 2024-ben elérte a mélypontot a piac, de megkezdődött a visszarendeződés. A gazdasági növekedés és a kormányzati intézkedések nyomán bővülés várható a lakó-, ipari- és befektetési ingatlanpiacon egyaránt, a hotelpiacot pedig a turizmus pörgeti. Nézzük a főbb szegmenseket sorban:
- Lakáspiac: A reálbér-növekedés jelentősen javította a háztartások pénzügyi helyzetét, de ez nem a fogyasztást, hanem a megtakarítási hajlandóságot erősítette. Ennek negatív következményei a lakásfejlesztések első félévi teljesítményében is megjelentek. Azonban a hitelkamatok csökkenése, az önkéntes banki THM, a lejáró PMÁP állampapírok kamatainak megjelenése a piacon, az önkéntes nyugdíjcélú megtakarítások egy részének becsatornázása a lakáspiacra vagy a 21 pontos gazdasági akcióterv építőipart támogató intézkedései tovább erősítik idén a tavalyi második fél évben már megindult élénkülést a lakáspiacon.
- Irodapiac: Az irodapiacon kevés új, kiadható iroda épült tavaly, mert bár az építés alatt lévő 500 ezer m² jelentős terület, de ennek 80%-a már bérbe van adva. Idén valamivel több projekt élesedhet, és bár általánosságban a kihasználatlanság 14% körüli, de a jó helyen lévő, nagyon jó minőségű, fenntartható, prémium irodákból továbbra is hiány lehet a piacon.
- Ipari ingatlanok: sikerágazatként tekinthetőek az ipariingatlan-fejlesztések, ezen a piacon ugyanis – ha lassult is – de töretlen a bővülés, és a kilátások továbbra is jók. Vidéken van most a legnagyobb mozgás, elsősorban folyamatban lévő kelet-magyarországi, és hamarosan várható dél-magyarországi ipari fejlesztések formájában.
- Hotelpiac: A hotelszegmens az egyik legizgalmasabb lába a szektornak, fejlődését a turizmus robusztus fejlődése támogatja és alapozza meg. A hotelfejlesztések mellett megjelenik egy másik irány is, az alternatív living megoldások fejlesztése, ideértve a bérlakás- vagy kollégiumépítéseket. Ezzel fejlesztői oldalon egy olyan szegmens jelenik meg végre a magyar piacon is, amely Nyugat-Európában komoly erőt ad a befektetési volumennek.
Felemás hozamok az ingatlanalapoknál
A tavalyi visszafogottabb ingatlanpiaci eredmények, fejlesztések és a gazdaság lassulásának hatásai meglátszottak az ingatlanalapok teljesítményén is. Vélhetően nem kedvezett az ingatlanalapok hozamszerzési lehetőségeinek, hogy csökkenő inflációs környezetben telet a tavalyi év, illetve a portfóliókban szereplő ingatlanok értéknövekedése, valamint a befolyó bérleti díjak sem tudtak tavaly érdemben hozzátenni a teljesítménynöveléshez. Mindettől függetlenül volt azért egy-két egészen jó hozam is a listán.
A befektetési alapok éves összefoglalói közül eddig az alábbiak jelentek meg a Portfolio-n:
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!