Portfolio signature

Idén robban be az igazi ingatlanmánia? Tavaly kerülték a magyarok ezt a befektetést

Alvó fázisba kerültek a hazai ingatlanalapok, friss tőke nem érkezik a szegmensbe, a kezelt vagyon évek óta stagnál. Meglátjuk, hogy az idénre várt ingatlanpiaci fellendülés meghozza-e végre a lakosság ingatlan-befektetési kedvét. Nem segít a helyzeten, hogy tavaly az ingatlanalapok nem tudtak meggyőző hozamokat felmutatni, csupán két lakossági, forintos alap tudott 9% felett teljesíteni. A legnagyobb ingatlanalap továbbra is az Erste Ingatlan alapja több mint 750 milliárd forintos vagyonával, de gyakorlatilag a legnagyobb sorozatok kezében koncentrálódik a kategória teljes, 2000 milliárd feletti vagyona.

Idén robbanhat be csak igazán az ingatlanpiac

Nem volt kihívásoktól mentes tavaly az ingatlanpiaci szegmens, de az igazi áttörést sok szempontból az idei év hozhatja el. A szektor tavalyi visszafogott eredményei ellenére az idei kilátások már biztatók: 2024-ben elérte a mélypontot a piac, de megkezdődött a visszarendeződés. A gazdasági növekedés és a kormányzati intézkedések nyomán bővülés várható a lakó-, ipari- és befektetési ingatlanpiacon egyaránt, a hotelpiacot pedig a turizmus pörgeti. Nézzük a főbb szegmenseket sorban:

  • Lakáspiac: A reálbér-növekedés jelentősen javította a háztartások pénzügyi helyzetét, de ez nem a fogyasztást, hanem a megtakarítási hajlandóságot erősítette. Ennek negatív következményei a lakásfejlesztések első félévi teljesítményében is megjelentek. Azonban a hitelkamatok csökkenése, az önkéntes banki THM, a lejáró PMÁP állampapírok kamatainak megjelenése a piacon, az önkéntes nyugdíjcélú megtakarítások egy részének becsatornázása a lakáspiacra vagy a 21 pontos gazdasági akcióterv építőipart támogató intézkedései tovább erősítik idén a tavalyi második fél évben már megindult élénkülést a lakáspiacon.
  • Irodapiac: Az irodapiacon kevés új, kiadható iroda épült tavaly, mert bár az építés alatt lévő 500 ezer m² jelentős terület, de ennek 80%-a már bérbe van adva. Idén valamivel több projekt élesedhet, és bár általánosságban a kihasználatlanság 14% körüli, de a jó helyen lévő, nagyon jó minőségű, fenntartható, prémium irodákból továbbra is hiány lehet a piacon.
  • Ipari ingatlanok: sikerágazatként tekinthetőek az ipariingatlan-fejlesztések, ezen a piacon ugyanis – ha lassult is – de töretlen a bővülés, és a kilátások továbbra is jók. Vidéken van most a legnagyobb mozgás, elsősorban folyamatban lévő kelet-magyarországi, és hamarosan várható dél-magyarországi ipari fejlesztések formájában.
  • Hotelpiac: A hotelszegmens az egyik legizgalmasabb lába a szektornak, fejlődését a turizmus robusztus fejlődése támogatja és alapozza meg. A hotelfejlesztések mellett megjelenik egy másik irány is, az alternatív living megoldások fejlesztése, ideértve a bérlakás- vagy kollégiumépítéseket. Ezzel fejlesztői oldalon egy olyan szegmens jelenik meg végre a magyar piacon is, amely Nyugat-Európában komoly erőt ad a befektetési volumennek.

Felemás hozamok az ingatlanalapoknál

A tavalyi visszafogottabb ingatlanpiaci eredmények, fejlesztések és a gazdaság lassulásának hatásai meglátszottak az ingatlanalapok teljesítményén is. Vélhetően nem kedvezett az ingatlanalapok hozamszerzési lehetőségeinek, hogy csökkenő inflációs környezetben telet a tavalyi év, illetve a portfóliókban szereplő ingatlanok értéknövekedése, valamint a befolyó bérleti díjak sem tudtak tavaly érdemben hozzátenni a teljesítménynöveléshez. Mindettől függetlenül volt azért egy-két egészen jó hozam is a listán.

A befektetési alapok éves összefoglalói közül eddig az alábbiak jelentek meg a Portfolio-n:

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés