A Stoxx 600 Health Care Index, amely 2024 szeptemberében még az év legjobban teljesítő európai ágazata volt, 12%-ot esett az augusztusi csúcs óta. A visszaesés fő okai között szerepel a Novo Nordisk részvényeinek részleges korrekciója és az AstraZeneca gyengélkedése a kínai megfelelési kérdések miatt.
Jövőre ráadásul az amerikai politikai helyzet is jelentős hatással lehet az ágazatra.
Gregoire Biollaz, a Pictet Asset Management vezető befektetési igazgatója szerint az amerikai politikai helyzet nagy hatással lehet az ágazatra, legalábbis a hangulatot tekintve. Szerinte az egészségügyi rendszerek módosítása természetüknél fogva kihívást jelent, és még mindig sok a bizonytalanság a 2025-ös alapvető változásokat illetően.
Az európai gyógyszeripari vállalatok erősen függnek az amerikai piactól. Az adatok szerint Európa hat legnagyobb piaci értékű gyógyszeripari vállalata bevételeinek 40-55%-a származott az Egyesült Államokból 2024-ben.
Ez a függőség aggodalomra ad okot a befektetők körében az amerikai politikai kilátások miatt.
A Trump-adminisztráció egészségügyi kinevezései, különösen Robert F. Kennedy Jr. jelölése az Egészségügyi és Humán Szolgáltatások Minisztériumának élére, riadalmat keltettek az ágazatban. Ez az oltóanyag- és gyógyszeripari részvények zuhanását váltotta ki mind az Egyesült Államokban, mind pedig Európában.
A politikai környezeten túl az elemzők a fejlesztés alatt álló gyógyszerek vizsgálati eredményeit látják a 2025-ös év fókuszában. A JPMorgan elemzői szerint a Novo Nordisk, az AstraZeneca és a Novartis rendelkezik a legtöbb újdonsággal és a legnagyobb valószínűséggel a sikerre.
Az ágazat értékelése továbbra is magas. A Stoxx 600 Health Care Index a várható nyereség 16-szorosán kereskedik, ami nagyjából 20%-kal drágább, mint a szélesebb értelemben vett európai benchmark.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ