Van egy mutató, amiben szinte egész Európát lekörözik a magyar befektetési alapok
Befektetés

Van egy mutató, amiben szinte egész Európát lekörözik a magyar befektetési alapok

Tavaly nőtt, idén pedig még nagyobbat ugorhat az európai alapkezelők által kezelt vagyon a szektort tömörítő európai egyesület szerint, és mégis, a profitok folyamatosan zsugorodnak az iparágban. A friss adatok alapján hat országban koncentrálódik az európai vagyonkezelés, de Közép- és Kelet-Európában Magyarország is fontos vagyonkezelési központnak számít. A tanulmány rámutat arra is, hogy Európában Magyarországon az egyik legmagasabb a befektetési alapokon belül a lakossági ügyfeleknek kezelt vagyon aránya.

30 ezermilliárd euró az európai alapkezelőknél

Az európai alapkezelők által kezelt vagyon 2023-ban 8,3%-kal nőtt, ami az egész évben jól teljesítő részvény- és kötvénypiacnak köszönhető. Mivel a részvénypiacok 2024-ben is fenntartják emelkedő pályájukat, az Efama becslései szerint az európai kezelt vagyon 2024 szeptemberének végére új rekordot ért el, 32 700 milliárd euróval – olvasható az európai alapkezelőket tömörítő egyesület, az Efama éves jelentésében.

Forrás: Efama

Még mindig hat ország uralja az európai vagyonkezelést

Kifejtik, hogy a vagyonkezelési tevékenység hat országban koncentrálódik, amelyek az Európában zajló vagyonkezelési tevékenység közel 85%-áért felelősek. A legnagyobb vagyonkezelési piac az Egyesült Királyság, amelyet Franciaország, Svájc, Németország, Hollandia és Olaszország követ.

Forrás: Efama

Spanyolországban, Dániában, Belgiumban és Ausztriában szintén jelentős mennyiségű vagyont kezelnek az alapkezelők. Közép- és Kelet-Európán belül Lengyelország jelentős vagyonkezelési központ, amelyet Csehország és Magyarország követ (utóbbi két helyet javított a listán).

efama 4
Forrás: Efama

A részletes adatok rávilágítanak, hogy az alapkezelők 2023 végén mintegy 6 600 milliárd euró értékben tartottak uniós kibocsátású hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokat és 3 000 milliárd euró értékben uniós kibocsátású tőzsdei részvényeket. Ez az összes hitelviszonyt megtestesítő értékpapír 28%-át, illetve az uniós illetőségű vállalatok és egyéb kibocsátók által kibocsátott tőzsdei részvények 27%-át jelentette.

efama 5
Forrás: Efama

Egyre fontosabbak a lakossági befektetők

Magyarország szempontjából külön érdekes adat, hogy a lakossági ügyfelek részesedése a teljes kezelt vagyonon belül a 2019. évi 26%-ról 2023 végére 30,8%-ra emelkedett. Ez a növekedés azt tükrözi, hogy az európai lakossági befektetők körében egyre nagyobb az érdeklődés a tőkepiaci befektetések iránt. A tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) kedvelt befektetési eszközzé váltak, különösen a költséghatékony és diverzifikált alapkitettséget kereső háztartások számára.

Forrás: Efama

Amennyiben országonkénti bontást nézünk, látható, hogy

Európában Magyarországon az egyik legmagasabb a befektetési alapokon belül a lakossági ügyfeleknek kezelt vagyon aránya:

Forrás: Efama

Miben van a vagyon?

A tanulmány kitér arra is, hogy a kezelt vagyon legnagyobb része, 35,3%-a kötvényekben volt 2023 végén, de nem sokkal maradnak le a részvények sem 32,7%-kal. Ezzel párhuzamosan valamelyest csökkent a készpénz és likvid befektetések aránya, az olyan más befektetések aránya pedig, mint az ingatlan, hedge fund, strukturált termékek vagy magántőke, többnyire stabil részesedéssel bírt az utóbbi években.

efama 7
Forrás: Efama

A kötvények piaci részesedése gyorsabban nőtt, mint a részvényeké tavaly, ami a kötvényalapok iránti erős keresletet tükrözi, és ezzel az év legkelendőbb alapkategóriájává váltak.  Az alapkezelők a 2024-es potenciális kamatcsökkentésre számítva a kötvények irányába egyensúlyozták át portfólióikat.

Az elemzés szerint a lengyelek és a törökök után a magyar alapkezelők tartják a legtöbb hazai kötvényt a portfóliókban.

Forrás: Efama

Tovább zsugorodnak a profitok

Az iparág működési profitmarzsa (az adózás előtti működési profit és a bevételek hányadosaként számítva) 2023-ban az átlagos eszközállomány 11,1 bázispontjára esett vissza, ami a 2008-as pénzügyi válság óta a legalacsonyabb szint.

Ez a csökkenés a bevételi marzsok folyamatos erózióját tükrözi, amelyet a növekvő költségekkel párosuló, tartós díjnyomás okoz. Különösen a technológiai költségek emelkedtek jelentősen az elmúlt években, ami tovább rontotta a jövedelmezőséget – fejti ki a jelentés.

efama 9
Forrás: Efama

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a kormány legszebb ajándéka a családoknak: megérkezett az 58 + 37 millió!
Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
GettyImages-1403390948-árfolyam-befektetés-elemzés-grafikon-kereskedés-okostelefon-pénzügy-piac-részvény-tőzsde