A Trump győzelme óta eltelt időszakban az irányadó 10 éves amerikai államkötvény hozama mintegy 15 bázisponttal emelkedett. Ez elsősorban a leendő elnök által javasolt adócsökkentési és vámpolitikai intézkedésekkel kapcsolatos várakozásokkal tudható be. A Committee for a Responsible Federal Budget becslései szerint
ezek a lépések akár 7750 milliárd dollárral is növelhetik az amerikai államadósságot a következő évtizedben.
Az amerikai gazdaság ellenálló képessége és a választási eredmények együttesen késztethetik arra a Federal Reserve-t, hogy felülvizsgálja korábbi monetáris lazítási terveit. A 10 éves referenciahozamok a Fed szeptemberi, fél százalékpontos kamatcsökkentése óta összességében több mint 70 bázisponttal emelkedtek.
A határidős kamatlábak jelenlegi állása szerint a piac már csak három további negyedpontos kamatcsökkentésre számít 2025 végéig, ami fele annak, amit néhány héttel ezelőtt még valószínűnek tartottak.
A Reuters november 8-13. között végzett felmérésében a megkérdezett szakértők közel kétharmada nyilatkozott úgy, hogy az amerikai választások óta jelentősen megváltoztak a hosszabb lejáratú kincstári hozamokkal kapcsolatos kilátásaik.
Lars Mouland, a Nordea vezető kamatstratégája így fogalmazott:
A helyzet kettős. Kezdetben szkeptikusak voltunk azzal kapcsolatban, hogy az USA-nak olyan mértékben kell csökkentenie a kamatokat, ahogyan azt mondták, vagy ahogyan azt a piac árazta. A központi bankok jellemzően akkor vágnak kamatot, ha válság van, vagy ha túl alacsony az infláció, jelenleg egyiket sem látjuk.
Dan Ivascyn, a PIMCO kötvényóriás csoportos befektetési igazgatója a Reutersnek elmondta, hogy a választások előtti és körüli kincstárpiaci eladás a "reflációs témát", valamint a magasabb költségvetési kockázatokat tükrözte.
A szakértők azonban még nem építették be teljes mértékben ezeket az aggodalmakat hivatalos előrejelzéseikbe.
A 10 éves kincstárjegy hozama, amely jelenleg 4,43%, a közel 40 kötvénystratéga medián előrejelzése szerint három hónapon belül mintegy 20 bázisponttal 4,25%-ra, április végére pedig 4,20%-ra csökkenhet.
Jabaz Mathai, a Citi kamat- és devizastratégiáért felelős vezetője szerint:
Két ellentétes erő van a piac számára. Az egyik a 2025-ben várható fiskális ösztönzés, ami fenntartja a hozamok felfelé irányuló irányát. Ugyanakkor azonban ott van az a tény is, hogy a munkaerőpiac gyengül. A Fed lazító pályán van, ami ellenkező irányba hat, lefelé húzza a hozamokat.
A szakértők többsége arra számít, hogy a hozamgörbe meredekebbé válik a következő hónapban, elsősorban a hosszabb lejáratú hozamok gyorsabb emelkedése miatt. A pontos kilátások meghatározásához azonban további információkra van szükség Trump gazdaságpolitikai terveinek részleteiről és megvalósíthatóságáról.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ