Októberben a globális tőkepiacokon vegyes hangulat uralkodott, amelyet az inflációval kapcsolatos aggodalmak és a monetáris politikai bizonytalanságok fokoztak. Az amerikai piacokon a befektetők figyelme továbbra is a Fed kamatdöntéseire irányult, miután a jegybank fenntartotta az esetleges kamatemelés lehetőségét az infláció visszaszorítása érdekében. Ennek hatására az S&P 500 és a Nasdaq indexek ingadozó teljesítményt mutattak. Európában a részvénypiacokat az energiaválsággal és a lassuló német gazdasággal kapcsolatos aggodalmak befolyásolták, visszafogva a növekedést. Eközben Kínában a gazdasági fellendülés továbbra is lassú ütemben zajlik, a kormányzat gazdaságélénkítő intézkedései ellenére.
A hazai tőkepiacon ezzel szemben folytatódott az elmúlt hónapokban látott pozitív tendencia: a BUX index októberben a szeptemberi záróértékhez hasonlóan, 73865,96 ponton zárt.
A hónap során, október 16-án 75 ezer pont felett (75 170 ponton) zárt az index, ezzel ismét megdőlt a napi rekordérték. A BÉT idén indított új részvénymutatói a BUX-hoz hasonló mozgást írtak le a hónap során: a CETOP NTR 1 527,51 ponton, míg az XTEND index 1 489,96 ponton zárt.
Októberben is az OTP részvényeivel zajlott a legnagyobb volumenű kereskedés, 116 milliárd forint értékben. A bankpapírt a Richter követte, 28,3 milliárd forinttal, harmadik helyen a Mol végzett, 21,8 milliárd forinttal. A Magyar Telekom is erős hónapot tudhat maga után, 9,3 százalékos emelkedéssel zárta a hónapot.
A kis- és közepes kapitalizációval rendelkező vállalatok közül a Prémium kategóriában szereplő megújulóenergia-társaság, a PannErgy és az ingatlanbefektetési vállalat, a BIF is kiemelkedően teljesített, különösen erős hónapot zárva, 10,5 és 15,2 százalékos növekedéssel.
Az azonnali részvénypiac forgalma összességében 186,6 milliárd forintot (duplikálva 373,2 milliárd forint) tett ki októberben, amely a napi átlagot tekintve 8,48 milliárd forintot jelent.
Ez a tavaly októberi forgalomhoz képest 10,9 százalékkal magasabb.
A kereskedési tendenciákon túlmenően is zajlott az élet a BÉT-en októberben: bővült a közép-európai tőzsdei vállalatok teljesítményét tükröző CETOP indexcsalád az Európai Unió befektetési alapok kezelésére és értékesítésére vonatkozó direktívájának (UCITS) is megfelelő CETOP 5/10/40 indexszel, a Tőzsde és az OTP együttműködést írt alá, amelynek keretében támogatja a tőzsdére készülő cégeket, lezajlott az első, szintén a középvállalatok tőzsdére lépését elősegítő BÉT-UniCredit Lounge workshop, valamint megrendezte a BÉT az első Befektetői Klubot, amelynek célja a hazai befektetési kultúra fejlesztése.
A befektetési szolgáltatók között októberben is a Concorde zárt az élen 105,3 milliárd forinttal, akit a Wood & Company és az Erste követett, 84,9 és 69,5 milliárd forinttal.
A Concorde ezzel 28,2 százalékos, a Wood 22,8 százalékos, az Erste pedig 18,6 százalékos piaci részesedést birtokolt a forgalom alapján a hónapban.
A top3 befektetési szolgáltató együttesen a piaci forgalom 69,6 százalékát bonyolította.
Az árupiac pár csendes hónapot követően újra erőre kapott októberben, forgalma meghaladta az 1 milliárd forintot, amelyet teljes egészében a fenntartható takarmánykukorica tett ki.
Címlapkép forrása: Budapesti Értéktőzsde
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ