Befektetés

VIG: van valami, ami optimizmusra adhat okot a piacokon

A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a VIG Alapkezelő írását olvashatják:

"Az amerikai gazdaságot több ellentétes hatás érte októberben. A hónap során érkezett makroadatok, mint a termelékenység növekedése és az infláció csökkenő trendje megerősítik az amerikai gazdaság robusztusságát. A vártnál jobb munkanélküliségi és szolgáltatási adatok miatt a dollár erősödött, ezzel megtörve a korábbi gyengülő trendet. A gazdasági összkép kezd hasonlítani az áhított soft-landing narratívához, ami optimizmusra adhat okot a piacokon. A részvénypiacot legjobban a félvezető és mesterséges intelligencia szektor hajtotta, a kisebb piaci kapitalizációjú cégek inkább oldalaztak.  Az olaj ára a hónap elején emelkedett a közel-keleti eszkaláció félelmei miatt, majd azóta mérséklődött. A kötvénypiacokon a hozamok több hónapos csúcsokra emelkedtek, mivel mindkét elnökjelölt várhatóan tovább növeli a már most magas államadósságot. A befektetők most legjobban a november 5-i elnökválasztást és az azt követő FED kamatdöntést várják, amiknek a kimenetele erősen meg fogja határozni a gazdasági kilátásokat.

Kína az októbert piacélénkítő intézkedésekkel kezdte, ez a részvénypiacon hatalmas, buborékszerű emelkedést eredményezett, különösen az ingatlan- és technológiai szektorban. A hedge-fundok rekord szinten vásárolták a kínai részvényeket, jelezve, hogy jelentős növekedési potenciált látnak ezekben a befektetésekben. A rally-ban kínai kisbefektetők is nagy arányban vettek részt, így például az egyébként gyengélkedő ingatlanfejlesztő részvények árfolyama közel 40%-os növekedést ért el. Ezzel szemben a gazdasági fundamentumok továbbra sem kiemelkedőek. Az ipari szektorban mérsékelt a növekedés, a feldolgozóipar a lassulás határán mozog, jelezve, hogy Kína gazdasága még mindig nem tud kielégítő mértékben növekedni.

Az eurózóna gazdasága összességében lassan, de biztosan növekszik, amit főként a külső kereslet helyreállása hajt. Az euró dollárral szembeni gyengülése is segíti az exportorientált európai vállalatokat. A gazdasági növekedés a közép-kelet-európai régióban és Dél-Európában volt magasabb, míg a német és a balti gazdaságok inkább stagnálnak. Ez a diszparitás az eltérő szektorális összetételeknek köszönhető, Dél-Európában a turizmus fellendülése segít, míg Közép-Kelet-Európában az általános felzárkózás. A nyugati régióban különösen az ipari termelés mutatott visszaesést, amely részben a globális lassulás és a magas energiaárak miatt következett be.

A magyar gazdaság technikai recesszióba került, a 2024 harmadik negyedévi GDP éves szinten 0,7%-kal csökkent. A visszaesés fő okozói a rendkívül gyenge mezőgazdaság, ipar és építőipar. Utóbbin elképzelhető, hogy javítani fog az önkéntes nyugdíjpénztárak ingatlanberuházási célú feltörésének lehetősége, bár ez egyelőre még kétesélyes. A forintnak sem volt jó hónap az október, átlépte az euróval szembeni 400-as árfolyamot, ahonnan nem tudott visszatérni. A gyengüléséhez hozzájárult a magyar gazdaság stagnáló teljesítménye, valamint, hogy intézményi befektetők negatív kilátásokat fogalmaztak meg a magyar devizával szemben. Az infláció csökkenő pályán van, sikerült elérni a 3%-os jegybanki inflációs célt."

Az eszközallokáció csupán tájékoztató jellegű.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
ChikansPlanet

A húsfogyasztás dilemmája

Az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapott az élelmiszerellátás és a klímaválság közötti összefüggés. Azon belül is a nagyüzemi állattenyésztés járul hozz

Ricardo

Mi történt a kapitalizmussal?

Mi történt a kapitalizmussal? Ruchir Sharma új könyvéről címmel írásom olvasható az individualista blogon. Remélhetőleg sikerül vele árnyalni a szokásos balos narratívát. Köszönet Seres

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump vagy Harris lesz az új amerikai elnök? – Hogy érinti ez a befektetéseinket?
Opening event for the project EUYOU – 1st BRUXINFO Day
2024. november 8.
Digital Transformation 2024
2024. november 14.
Banking Technology 2024
2024. november 5.
HR (R)Evolution 2024 - Powered by Prohuman & Pénzcentrum
2024. november 13.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Ez is érdekelhet
olaj