"Mozgalmas hónapon vannak túl a tőkepiacok, ám ezúttal elsősorban nem a részvénypiacok, hanem a kötvény- és devizapiacok szolgáltatták az izgalmakat. Az amerikai dollár erejét nyomon követő index két és fél éves mélypontjáról fordulva hirtelen nagyot (több mint 3%-ot) emelkedett, miközben a kötvénypiacokon jelentős hozamemelkedés ment végbe, elsősorban az Egyesült Államokban. A nagy elmozdulások mögött két tényező állt.
Egyrészt az Egyesült Államokból érkező makrogazdasági adatok, különösképpen a hivatalos munkaerő-piaci statisztika, erősebbek lettek a vártnál. Ez utóbbi adat különösen fontos volt, hiszen a korábbi két hónapban kifejezetten gyenge foglalkoztatottsági számok érkeztek a világ vezető gazdasági hatalmából, ami megijesztette a piaci szereplőket, arra sarkallva őket, hogy gyors Fed-kamatcsökkentési ciklust árazzanak be. Mindez hirtelen hozamcsökkenéssel és dollárgyengüléssel járt augusztus-szeptemberben. Ebben a narratívában hozott hirtelen változást az erősebb októberi adat, gyors fordulatot eredményezve a deviza- és kötvénypiacokon.
Az októberi nagy mozgások mögötti másik ok a november 5-i amerikai elnökválasztás várható kimenetele, pontosabban Trump győzelmi esélyeinek növekedése volt. A közvélemény-kutatások többsége továbbra is szoros eredményt vár, ám Trump erősödése egyértelműnek tűnik. Ez különösen igaz, ha a fogadóirodák számait nézzük, ott számottevő fölényre tett szert a korábbi elnök. Nincs egyetértés az elemzők és piaci szereplők között, hogy Trump esetleges győzelme mit jelentene a tőzsdékre nézve, az azonban nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy egy elsöprő Trump győzelem, ahol a republikánus párt a törvényhozás mindkét házában többségbe kerül, jelentős dollárerősödést és magasabb kötvényhozamokat eredményez majd. Ezt kezdték beárazni a befektetők.
A részvénypiacokon vegyes teljesítményeket láthattunk októberben, a leginkább szembetűnő talán az amerikai részvények európai társaikkal szembeni felülteljesítése volt. Ez szintén az amerikai elnökválasztásra való pozícionálásból fakadhatott, hiszen a Trump által kivetni tervezett vámok legnagyobb potenciális vesztese az EU lehet, azon belül is Magyarország a különösen negatívan érintett országok közé tartozik. Egy általános vámháború és erősebb dollár veszélye nem csak az európai részvényekre nézve komoly kockázat, így mérsékelt kockázati kitettséget javaslunk az év legfontosabb piaci eseménye tájékán.
Érdemes még figyelni az aranyra és a kriptodevizákra is, ezek ugyanis szintén jól teljesítettek az utóbbi időben. Ez a jövőben is fennmaradhat, ha egy republikánus tarolás esetén Trump masszív költekezésen keresztüli gazdaságélénkítésbe kezd, fokozva az amerikai adósságpályát övező aggodalmakat.
Ami a hazai eszközöket illeti, bekövetkezett az, amitől tartani lehetett, a forint nem bírta tovább a nyomást a szűkülő kamatkülönbözet, a gyenge gazdasági növekedés, illetve a fokozódó fiskális politikai kockázatok kereszttüzében. Bár a lengyel zlotyt és kötvényeket is büntették a piacok Trump győzelmi esélyeinek növekedése miatt, a forint és a magyar kötvények alulteljesítők voltak régiós összevetésben. A magyar gazdaság kilátásait és a politikai helyzetet elnézve finoman szólva nem sok érvet lehet felhozni a forint erősödése mellett, így továbbra is indokoltnak tartjuk érdemi dollár és euró súly tartását a befektetési portfóliókban."
Az eszközallokáció csupán tájékoztató jellegű.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ