Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
A WGC szerdán közzétett jelentése szerint a harmadik negyedévben a globális aranykereslet 1313 tonnára nőtt. A növekedést elsősorban a nyugatról érkező erősebb befektetési áramlások támogatták, beleértve a nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyek számának növekedését, ami segített ellensúlyozni a csökkenő ázsiai keresletet.
Az aranyrudakkal fedezett tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) vásárlása is nyereséges volt a negyedévben a hosszan tartó kiáramlást követően.
John Reade, a WGC vezető piaci stratégája azonban most arra figyelmeztetett, hogy
az átláthatatlan tőzsdén kívüli (OTC) piacon történő vásárlások egyre fontosabbá váltak az árak szempontjából.
A WGC arra számít, hogy a kamatcsökkentési ciklus beindulásával tovább nőhet a kereslet. A geopollitikai bizonytalanságok, különösen a közelgő amerikai elnökválasztás pedig szintén felfelé hajtják majd az arany árfolyamát.
Az ETF-ek, rudak és érmék iránti teljes kereslet a legerősebb szintet érte el Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója óta.
A központi banki vásárlások is folytatódtak, Lengyelország, Magyarország és India voltak a legnagyobb vevők között, bár az aktivitás üteme lelassult.
Az ékszerek iránti kereslet ugyanakkor visszaesett, mivel a rekordárak csökkentették a fogyasztást. Reade szerint a jövőre nézve a költségvetési aggodalmak, különösen az Egyesült Államokban a növekvő államadósság szintje miatt, egyre hangsúlyosabb hajtóerővé válhatnak az aranypiacon.
Az arany árfolyama idén már 35 százalékot emelkedett.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ