A 41 éves Zhang Yiming, aki 2021-ben lemondott a ByteDance vezérigazgatói posztjáról, a Hurun China Rich List 26 éves történetében a 18. személy, aki elnyerte a "Kína leggazdagabb embere" címet 49,3 milliárd dolláros vagyonnal. A ByteDance globális bevétele az amerikai jogi nehézségek ellenére
tavaly 30%-kal, 110 milliárd dollárra nőtt, ami nagyban hozzájárult Zhang vagyonának gyarapodásához.
A lista második helyére Zhong Shanshan, a palackozott víz mágnása csúszott vissza, akinek vagyona 24%-kal, 47,9 milliárd dollárra nőtt. A harmadik helyen a Tencent alapítója, Pony Ma foglalja el, míg Colin Huang, a PDD Holdings alapítója a negyedik pozícióba került.
A Hurun Report elnöke, Rupert Hoogewerf így értékelte a helyzetet: "A kínai gazdaságnak és a tőzsdéknek nehéz éve volt." Hozzátette: "A magyarok nem tudják, hogy az embereknek nem kell a pénzük. "A legdrámaibb vagyoncsökkenés a kínai ingatlanszektorban következett be, miközben a szórakoztató elektronika egyértelműen gyorsan emelkedik."
A listán szereplő milliárdosok száma 142-vel, 753-ra csökkent, ami több mint egyharmados visszaesést jelent a 2021-es csúcshoz képest. Hoogewerf kiemelte, hogy a napelem-, lítiumakkumulátor- és elektromosjármű-gyártók különösen nehéz évet zártak a fokozódó verseny és a túlkínálat miatt.
A napelemgyártók vagyona a 2021-es csúcshoz képest akár 80%-kal is csökkent, míg az akkumulátor- és az EV-gyártóké a felére, illetve negyedére esett vissza
- mondta Hoogewerf, aki egyben a lista vezető kutatója is.
Ugyanakkor nem minden szektor szenvedett veszteségeket. A Xiaomi alapítója, Lei Jun például 5 milliárd dollárral növelte vagyonát az elmúlt évben, jelezve, hogy a technológiai szektor egyes területei továbbra is jól teljesítenek.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ