Az évek során a hagyományosan központosított, nagy energiatermelő rendszerek felől fokozatos elmozdulás történt a decentralizált termelés és elosztás irányába. Az időjárásfüggő villamosenergiatermelők térnyerése pedig komoly kihívással jár a villamosenergia-rendszer termelésének és fogyasztásának mindenkori egyensúlyáért, a rendszer stabilitásáért felelős rendszerirányító számára. Ezek hatására megnőtt az igény az olyan, a meglévő rendszerekbe integrálható és optimalizáltan működtethető megoldásokra,
amelyek képesek korrigálni az előrejelzési pontatlanságból fakadó termelési-fogyasztási egyensúlytalanságokat,
írják a közleményben.
A most zárult projekt keretében az Alteo egy magas automatizáltsági fokú, mesterséges intelligencián alapuló, önálló termelési- és kereskedelmi döntéseket meghozni képes,
„okos” erőművi villamosenergiatermelést irányító és optimalizáló energetikai-informatikai rendszert fejlesztett ki
a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet szakmai támogatásával. A rendszer része egy újonnan létesítendő elektromos fűtésű kazán is, amely amellett, hogy megteremti a megújuló energiaforrásokkal megtermelt villamos energia hővé alakításának lehetőségét, gyors terhelésváltási képességén keresztül biztosít magasabb szintű rugalmasságot az Alteo Szabályozási Központja számára, írják.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból elnyert 401 millió forint vissza nem terítendő támogatás felhasználásával valósult meg a projekt, az összköltsége pedig közel 1 milliárd forint volt, a projekt 2021. október 1-én kezdődött és 2024. szeptember 30-án zárult, olvasható a közleményben.
Az Alteo szerint a rendszer megvalósítása hozzájárulhat a megújuló energiaforrás bázisú erőművek elterjedésének felgyorsításához, javítva a villamosenergia-rendszer stabilitását és növelve az ellátásbiztonságot.
Az Alteo részvényárfolyama
idén eddig 51,6 százalékkal került már feljebb.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ