A világgazdaságban és a globális befektetésekben is sokszor érvényesül a pillangóhatás, amikor is kis, első ránézésre nem fontos események sorozata nagy változásokat képes elindítani. Ilyenkor utólag mindig meglepődünk, hogy mi történt és mik lehettek az okok, és hogyan lehettek ekkorák a következmények. Az elmúlt hónapokban épp egy ilyen eseményláncolat rajzolódott ki és ennek hatásai még csak most kezdenek érződni a globális piacokon.
Az események főszereplője pedig a japán jen, amely 2021 eleje óta közel 60%-ot gyengült már, azonban az elmúlt hetekben 40 éves mélypontról visszafordulva kezdett el rohamléptekben erősödni, számos nem várt következményt hagyva maga után. Az is érdekes, hogy éppen a jen erősödésével párhuzamosan fogyott el a technológia-vezérelt Nasdaq 100 ereje. Ez véletlen egybeesés, vagy valami más is lehet a háttérben? Mi lehet ezeknek a következménye a befektetésekre? Ezeket a kérdéseket járjuk most körül.
Mi történt a japán jennel?
A jen több, mint három éve folyamatosan gyengült a dollárral szemben, annak ellenére, hogy az ország még az energiaválság legsötétebb óráiban is folyó fizetési mérleg többletet volt képes felmutatni, és a japán jegybank a verbális intervenció teljes szókészletét felhasználva próbálta jobb belátásra téríteni a befektetőket.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Komoly eladási hullám söpör végig a technológiai részvényeknél
- Ezzel egy időben 40 éves mélypontról kezdett el visszaerősödni a japán jen
- A kettő esemény nem független egymástól, megmutatjuk, hogy miért
- Ennek fényében meddig erősödhet a jen és mikor lehetnek újra jó befektetések a részvények?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!