Eltűntek a 14-15%-os DKJ-hozamok
Sok minden vezetett odáig, hogy a tavasszal még 14% felett lévő Diszkont Kincstárjegy-hozamok őszre már 8% környékére apadjanak, de tény: mára eltűntek ezek a vonzó hozamok és ez nagy érvágás a lakossági befektetők egy részének is. Kellett ehhez egyrészt az MNB kamatcsökkentési politikája, az infláció és a kamatkörnyezet mérséklődése, és számos egyéb piaci mozgatórugó is.
A külső hatások és az MNB kamatpolitikája mellett sok olyan intézkedés született idén, amely az állampapírpiac felé terelte a lakossági és intézményi forgalmat, ennek pedig az egyik nagy nyertese a DKJ-piac volt.
Ahogy az alábbi ábrán is látszik, márciusban kiugró keresletet mutattak az intézményi szereplők gyakorlatilag minden lejáratú DKJ iránt, ebben pedig nagy szerepe lehetett annak, hogy a kormány kvázi megtiltotta, hogy a hazai intézményi befektetők (a bankokat leszámítva) és a 20 milliónál nagyobb vagyonnal rendelkező lakossági ügyfelek MNB diszkontkötvényt vásárolhassanak a bankok közbeiktatásával (az instrumentum akkor 18%-os kamattal ketyegett). Ennek a likvid és jó hozamot biztosító befektetésnek az „eltűnése” a kereslet egy részét láthatóan a DKJ-piac felé terelte. Májusban és júniusban is látni kiugróbb keresleti adatokat, amely vélhetően azzal függ össze, hogy egy május végi bejelentés értelmében a befektetési alapkategóriák egy részének kvázi kötelező állampapírtartást írt elő a kormány.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!