Miért ugorhat meg az olajár?
A Scope hitelminősítő elemzése szerint az izraeli-palesztin konfliktus visszatérése a közel-keleti politika középpontjába aggodalomra ad okot az olajárakra gyakorolt lehetséges hosszabb távú hatásokkal kapcsolatban. A megnövekedett geopolitikai feszültségek továbbá akadályozhatják a Szaúd-Arábia és Izrael közötti diplomáciai normalizálódás esélyét - pedig egy ilyen történelmi jelentőségű megállapodás a jövő évi választások előtt komoly politikai győzelmet jelenthetne Joe Bidennek.
Vélhetően jelentős hullámokat vetne az olajpiacon, ha az izraeli-palesztin konfliktus tovább eszkalálódna és átterjedne a Közel-Kelet más részeire is - márpedig erre megvan az esély, tekintve, hogy a jelentős olajtermelőnek számító Irán a Hamász egyik fő támogatója. A potenciális Irán elleni szankciók pedig veszélyeztetik a hajók közlekedését az olajtermelőknek kulcsfontosságú Hormuzi-szoroson, amelynek lezárásával már korábban fenyegetőzött Teherán - a világ olajexportjának 40 százaléka halad át ezen a szoroson. Egyes szakértői vélekedések szerint egy esetleges izraeli-iráni közvetlen háború kirobbanása sem teljesen kizárható, bár jelenleg ez nagyon valószínűtlennek tűnik, illetve az sem valószínű, hogy ez a két ország nagy hatótávú rakétás küzdelembe bocsátkozna egymással.
Az ugyanakkor nem elképzelhetetlen, hogy Izrael korlátozott légicsapást hajtson végre Irán ellen: az Alpine Macro montreali befektetési elemző cég vezető globális stratégája szerint
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!