2009 óta nem volt ilyen
Mi határozza meg leginkább az arany árfolyamát? Az elmúlt évtizedek jelentős részében a válasz egyszerű volt: a dollár „ára”. Minél alacsonyabbak voltak ugyanis a kamatlábak, annál magasabbra emelkedett az arany jegyzése, és fordítva. Az aranyat sokáig mintegy "antidollárnak" is lehetett tekinteni és természetes volt, hogy az alacsony reálkamatok (és az "olcsó" dollár) világában az aranyárak emelkednek, ezzel szemben amikor a kamatlábak emelkednek, akkor az arany, aminek tulajdonlása nem fizet kamatot, természetesen kevésbé vonzó és az árak zuhanni kezdenek.
Most már viszont egészen más a helyzet.
Miközben az inflációval korrigált kamatlábak a 2008-as gazdasági világválság óta a legmagasabbra emelkedtek idén, addig az arany árfolyama alig mozdult. Az amerikai reálhozamok - a 10 éves, inflációkövető kincstárjegyekkel (TIPS) mérve - pár napja a legmagasabbra ugrottak 2009 óta, miközben az arany spot ára ugyanazon a napon mindössze fél százalékkal került lejjebb. Legutóbb, amikor a reálkamatlábak ilyen magasak voltak, az arany ára körülbelül fele ennyi volt.
Miől szól még ez a cikk?
- Hiába vannak az amerikai kamatlábak a 2008-as világválság óta nem látott szinten, az aranyár nem szakadt be.
- Mi áll a makacsul magas aranyár hátterében?
- Működik még az a dinamika, ami alapján az arany várható árát számolták? Vagy itt a paradigmaváltás?
- Milyen aranybefektetésben van fantázia?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!