Portfolio signature

Alacsonyra tették a lécet a Molnál - De mégis miért?

Holnap hajnalban érkeznek a Mol friss negyedéves számai, az elemzői várakozások alapján a korábban látott rekord értékeket jelentősen alulmúló számokat produkálhatott a vállalat - a legtöbb soron elképesztő visszaesésre számítanak a szakértők 2022 második negyedévéhez képest. Ez az adófizetési kötelezettségek teljesítése, a beszűkülő finomítói marzsok és a csökkenő kitermelés mellett annak is betudható, hogy az elmúlt hónapok a még tovább csökkenő energiaárakról, többek között az olajárak eséséről is szóltak.
Február 18-án lesz a Portfolio investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni!

Eső olajárak, termeléscsökkenés és különadó

Idén eddig elképesztő bizonytalanság figyelhető meg az olajáraknál, jelentős kilengések mentén alakultak az elmúlt hét hónapban a nyugati benchmark termékeknek, azaz a Brentnek és az amerikai WTI-nek az árai is. Összességében inkább csökkenő olajárakról beszélhettünk az általunk vizsgált három hónapos időszakban (április-június), a Brent átlagára az első negyedéves 82,2 dolláros hordónkénti szintről 77,8 dolláros szintre mérséklődött.

brentátlag

A Mol az elmúlt években jellemzően forintban tette közzé a negyedéves számait, az elemzői várakozásokat is forintban kaptuk meg, a tavalyi harmadik negyedév viszont fontosváltozásthozott, hiszen az olajcég már csak dollárban tette közzé az elemzői konszenzust és a cég negyedéves számai is dollárban érkeztek. Ez vélhetően ezúttal is így lesz, a szakértők várakozásai most is dollárban kifejezve jelentek meg.

Többek között tehát az olajár-esés is hátráltathatta a Mol kutatás-termelés üzletágának (upstream) az eredményét, de talán ennél is hangsúlyosabb lehetett a korábbi időszakokhoz képest jelentős termeléscsökkenés. Pletser Tamás, az Erste energetikai elemzője szerint ennek két oka van: egyrészt az április-június közötti időszakban vannak a szokásos nyári karbantartások, másrészt a központi és a kurdisztáni kormány közti vita miatt március végén leállt az észak-iraki Shaikan mező termelése - a Mol által is birtokolt mező azóta sem indult újra, írja az elemző. A szegmensben több mint 100 millió dollár (közel 37 milliárd forint) különadó is elszámolásra került: a 2022-es év hazai árbevétele után ugyanis a cég 2,8 százalékos különadót fizet, amit ebben a negyedévben számolhattak el. Az adóteher egyharmadát a kutatás-termelés, kétharmadát a feldolgozás-kereskedelem üzletág viseli.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés