Sikerül a leválás
A már több mint egy éve tartó orosz-ukrán háború kirobbanása után nagy erőkkel kopogtatott az európai gazdaságok ajtóin az energiaválság réme, az EU-s szankciók életbe lépése előtt az országoknak központi feladattá vált, hogy megtalálják az orosz energiatermékek és szállítás alternatíváit. Az egyik legkézenfekvőbb megoldás erre a cseppfolyósított földgáz, azaz az LNG kapacitások minél széleskörűbb kiépítése volt, számos beruházás történt és a háború második évébe lépve most már elmondhatjuk:
nagy részben az LNG-szállításoknak is köszönhetően sikerült a kontinensnek leválnia az orosz gázról.
A háború előtt az Európai Unió gázimportjának 45-50 százaléka Oroszországból jött, de ez idén januárra 8 százalék körülre zuhant a Portfolio kalkulációi szerint, azaz a súlyos függőségi helyzet után szinte pillanatok alatt levált a közösség az orosz gázról.
Miről szól még a cikk?
- Nagy részben a cseppfolyósított földgáznak köszönhetően sikerült Európának leválnia az orosz gázról.
- Nem csak Európának lett a legfontosabb partnere az USA az LNG tekintetében, a kapcsolat kölcsönös.
- A kontinensnek vélhetően a fosszilis leválás mellett is sokáig szüksége lesz a relatíve drága LNG-re - de biztos?
- Mi történne, ha békét kötnének az oroszok és az ukránok, ismét bekerülne a képbe az orosz gáz?
- Mit jelentene ez a hosszú távú LNG-szállításokra nézve?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!