A hollandok tudnak valamit a tőzsdéről és a kapitalizmusról, az biztos. Bár megoszlanak a vélemények, de a krónikák többsége szerint az első igazi tőzsde Amszterdamban nyílt meg 1602-ben. Erre a piacra vezette be a részvényeit a Holland Kelet-Indiai Társaság, amely ezzel az első elsődleges részvénykibocsátást hajtotta végre a világtörténelem során. Ez a konglomerátum volt valószínűleg minden idők legértékesebb vállalata is egyben, ha a pénzromlás ütemét a kutatók jól becsülték meg. A vállalat hatalma olyan nagy volt, hogy egy bizonyos ponton már nem simán részvénytársaságként, hanem egyfajta állami küldetést és hatalmat is birtokló szervezetként tisztelték, mai szemmel elképzelhetetlen jogosítványokkal a gyarmatok kezelése és a kereskedelem szempontjából. A ma 11 milliós megapoliszt és Indonézia fővárosát, Jakartát is ez a társaság alapította.
Ezzel még nincs vége a lenyűgöző rekordok sorának, hiszen
a hollandoké az első igazi eszközárbuborék is a történelemben, amely a tulipánhagymákhoz kötődik, és amely 1637-ben pukkant ki, komoly gazdasági károkat okozva ezzel.
Erről szól még a cikk:
- Miért nagy fegyvertény hosszú távon a holland piac relatív ereje
- Lélektani határ előtt az index.
- A chip gyártók beszállítója szárnyal, de nem mindegy a vételek időzítése
- Szép konszolidációban, kitörés előtt a fintech sikersztori
- Az ismert pénzintézet fontos szintet lépett át
- Erős vételek az élelmiszer kereskedelem óriásánál
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!