Itt vannak a TKM-értékek
2019 októberében jelentette be az MNB, hogy kiterjeszti a megtakarítási célú életbiztosításoknál már régóta használt Teljes Költségmutatókat (TKM) az önkéntes nyugdíjpénztárakra is, így azok többé-kevésbé összehasonlíthatók az egyik főbb versenytársukkal, a nyugdíjbiztosításokkal. Az MNB ajánlása 2020. január 1-jétől él, a pénztáraknak legkésőbb február 28-ig kellett leadniuk a TKM-számaikat, melyeket a felügyelet honlapján közzé is tett.
A TKMnyp abban újdonság a pénztárak esetén elérhető korábbi mutatószámokhoz képest, hogy előretekintő költségeket próbál megjósolni ahelyett, hogy múltbéli költségeket vesz alapul. A TKMnyp egy pénztártag feltételezett, hosszú távú megtakarításának, modellezett költségét mutatja be.
A biztosítói TKM-hez képest eltérés, hogy 10, 15 és 20 év helyett a TKMnyp 10, 20 és 30 évre kerül kiszámításra.
A cikk tartalmából:
- Bár volt némi drágulás tavalyhoz képest, még a legdrágább önkéntes pénztári portfóliók TKM-értéke is 2,5% alatt van 10 éves időtávon.
- A 2,5% barátságos érték ahhoz képest, hogy a legdrágább nyugdíjbiztosítás 3,8-5,39%-os TKM-mel működik 10 éves időtávon.
- 30 éves időtávon csak egy pénztár TKM-értéke haladja meg az 1,5%-ot a legnagyobb pénztárak közül.
- Leginkább azok a portfóliók mentek jobban eddig idén, amelyek nagyobb kockázatot vállaltak.
- A magánkasszák hozama egyelőre elmarad az önkéntesekétől.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!